Veľkošarišský odpust sa začal v piatok daždivým počasím, ale ani to pútnikov neodradilo od duchovnej obnovy, ktorú mohli zažiť počas troch dní vo Veľkom Šariši (okr. Prešov). Vystúpili aj rôzne gospelové či ľudové súbory, na hrade Šariš zasadol aj Stoličný snem.
VEĽKÝ ŠARIŠ. Počas uplynulých troch dní sa vo Veľkom Šariši konal Veľkošarišský odpust, ktorý sa začal v piatok podvečer a vyvrcholil v nedeľu slávnostnou omšou a večerným kultúrnym programom.
„Tento odpust je tu od nepamäti, nikto nevie presne či je to už dvesto, či tristoročná tradícia. V posledných rokoch už naberá evanjelizačno–spoločenský charakter. Má ľudí duchovne povzbudiť a zároveň je to spôsob ako sa rodiny a priatelia majú možnosť stretnúť,“ hovorí správca farnosti vo Veľkom Šariši Bartolomej Salanci.
Osemdesiatšesťročná Mária Kucková býva 32 rokov vo Veľkom Šariši a už 50 rokov sa modlieva Škapuliar a veľmi si ctí Pannu Máriu: „Tento odpust je pre nás taká duchovná očista. Som už staršia, ale snažím sa ísť stále do kostola a modliť sa. Je to dôležité. Človeka to povznáša.“
Dvadsaťročná Danka z Medzian prichádza na veľkošarišský odpust od detských čias. Počas tohtoročného spolu s kamarátkou Klaudiou predávali kresťanskú literatúru: „Chodievame sem každý rok. Páči sa nám, že sa tu stále stretne veľa uctievateľov Panny Márie. Program je vždy veľmi zaujímavý.“
Počet pútnikov narastá
O tradícii a obľúbenosti Veľkošarišského odpustu hovorí aj stále narastajúce číslo pútnikov.
„Pred dvomi rokmi tu bolo vyše dvetisíc ľudí, minulý už do päťtisíc. Ja som tu štyri roky, ale pôsobil som v Prešove, kde som prepojenie duchovna a spoločenského programu zažil v rámci Farfestu. Tam sme si overili, že takáto uvoľnená atmosféra ľudí dáva dokopy v tom dobrom slova zmysle,“ podotýka Salanci.
Peter Zeleň je z Košíc, ale vyrastal vo Veľkom Šariši, kde chodieval ako malý chlapec za starými rodičmi: „Po 45 rokoch som sa sem vrátil, robím tu na hrade, ale ako dieťa som tu chodil zvoniť do zvonice a stále mám od nej ešte kľúče. Ľudia počas tohto odpustu sa stretnú, vidia sa, porozprávajú sa a je to príjemné. Pozorujem však a porovnávam aj zmeny, ktoré nastali na hrade, keďže som tam chodil už ako šesťročný. Je tam kus odrobenej práce. Akurát sa mi nepáči, že nedokážeme viac spropagovať to, čo máme pekné. Prijal by som aj pohľadnicu z hradu aj z tohto odpustu.“
Zasadli na hrade
Súčasťou odpustu bol v nedeľu aj Stoličný snem. Včera ráno o 8. hodine odchádzalo niekoľko vlajkonosičov obcí Šarišskej župy od Župného domu v Prešove na Šarišský hrad, kde sa po slávnostnej omši konal tzv. Stoličný snem.
„Stoličný snem je tiež akási ukážka a prezentácia hradu ako niekdajšie sídla župy. Vzhľadom na to, že je to súčasť odpustu, je to príležitosť na duchovné povzbudenie,“ uviedol Martin Sárossy autor myšlienky.
Medzi vlajkonosičmi sme stretli aj Andreu Leutterovú, ktorá pomáha na hrade Šebeš s archeologickým výskumom: „Ideme ako pútnici z Prešova do Veľkého Šariša, ja s vlajkou obce Podhradík, kde teraz pracujem. Teším sa na to, pretože je to zaujímavé podujatie, ktoré má nielen duchovný, ale aj historicko–spoločenský význam.“
Autor: via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári