Už tri mesiace na hradoch Šariš, Šebeš a Kapušianskom hrade pracujú nezamestnaní v rámci projektu na záchranu hradov. Teraz rovnakým spôsobom získali prácu mladí archeológovia, pre ktorých je to prvé zamestnanie.
PODHRADÍK/VEĽKÝ ŠARIŠ/KAPUŠANY. Vďaka projektu obnova hradov pomocou nezamestnaných dostali prácu aj mladí archeológovia z východného Slovenska.
Na troch hradoch – v Kapušanoch, v Podhradíku a vo Veľkom Šariši v týchto dňoch prebiehajú archeologické výskumy.
Dvadsaťsedemročného absolventa archeológie Michala Keruľu sme zastihli na Kapušianskom hrade.
„Po skončení školy som si hneď robil doktorát a keď prišla ponuka od Martina Sárossyho, že hľadajú archeológov do tohto projektu, ozval som sa im a vyšlo to. Pracujem teda tak ako ostatní v rámci sezóny. Zmluvy máme do októbra a potom by to malo následne pokračovať.“
Pre čerstvého absolventa školy je to prvá skutočná práca, ktorú si zatiaľ pochvaľuje.
„Na Kapušianskom hrade som tretí týždeň, zatiaľ to ide dobre. Výborná partia, taká rôzna zmes ľudí sa tu zišla. Predtým som na hradoch nerobil, mal som iné zameranie, aj keď nejaké vykopávky v rámci praxe boli na Spišskom hrade. Je to však výborná prax aj do budúcnosti, aby som mohol neskôr sám viesť archeologické výskumy.“
Šanca pre mladých získať prax
Podľa Martina Sárossyho, koordinátora prác a autora projektov, obnova hradov musí ísť ruka v ruke s archeológiou.
Pre absolventov škôl sa rozhodli z jednoduchého dôvodu.
„Dávame šancu ľuďom, ktorí prácu nemajú, aby získali prax vo svojom odbore a nesedeli doma. Je to aj lacnejšie ako nejaká externá firma. Ešte pred spustením projektu sme poslali ponuku do školy na archeológiu, kto by mal záujem pracovať na hradoch na východnom Slovensku. Vďaka dotácii z ministerstva kultúry je na každom z týchto hradov dozor, teda odborný garant. A z financií od úradu práce sme mohli zamestnať práve mladých archeológov. Je to výborné, pretože môžeme toho urobiť oveľa viac.“
Tento projekt je naplánovaný do roku 2014.
Archeológov nemá kto zaplatiť
Svoje prvé skutočné zamestnanie získal hneď po skončení školy aj archeológ Kamil Švaňa.
„Dostal som prácu na Šebešskom hrade. Je to moja prvá skúsenosť s prácou na hrade, doteraz som robil iba na hradisku. Pracujem tu iba týždeň, no som veľmi rád, že mám miesto, aj keď zatiaľ na sezónu. Nie je tu veľmi ľahké získať vôbec nejaké zamestnanie. Zmluvu mám do októbra.“
Rodáka zo Šarišských Michalian Juraja Timuru zamestnal pamiatkový úrad. Pracuje do decembra v rámci archeologického výskumu na hrade Šariš.
S prácou na hrade už má skúsenosti ako dobrovoľník: „Som v piatom ročníku archeológie na Karlovej univerzite, ale dostal som túto ponuku, tak uvidíme, čo bude. Práce je tu dosť, no nemá ju kto zaplatiť.“
K archeológii sa mladý východniar dostal vďaka svojmu otcovi, ktorý ho ako dieťa brával na hrady. Na Šarišskom hrade robí archeologické sondy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári