VEĽKÝ ŠARIŠ. Adriana Andraščíková býva na Južnej ulici v bytovke, ktorá je hneď oproti čističke.
So zápachom má veľký problém: „Mávam žlčníkové záchvaty a vtedy neznesiem ten smrad. Byt vetrať musím, rovnako chodiť von. Máme malé dieťa, s ktorým som často von. Keď tlak kolíše, hlavne pri zmenách počasia, vtedy je ten zápach cítiť veľmi intenzívne. Predtým som bývala na Sídlisku III v Prešove a mám známych, ktorí sa mi sťažovali, že zápach cítiť až na konci tohto sídliska. Je mi to veľmi ľúto, pretože sa nám tu býva dobre. Je tu ticho, až na ten smrad.“
Veľkošarišan František Varga býva na vedľajšej, Prešovskej ulici a už niekoľkokrát si pre zápach sťahoval spálňu do inej časti domu.
„Presťahoval som sa do izby, kde je okno na inú stranu, ale nepomohlo to. Platíme dane ako všetci ostatní a sme takto znevýhodňovaní. Nie je to však ani tak problém mesta ako pivovaru, ktorý tú čističku má, tvrdili, že to nebude zapáchať.“
Podľa názorov občanov, najhoršie je to práve teraz v lete a pri zmenách počasia. „Keď je tlaková níž, tak to cítiť viac, ale zvykli sme si, čo nám zostáva. Ja bývam na Južnej ulici hneď pri čističke tretí rok,“ priznal sa nám Jozef Hatala.
Rovnaký názor má aj Emil Šidlovský: „Prekáža nám to, pretože to fakt cítiť, hlavne keď je nižší tlak a pach sa drží dole.“
Čistička je monitorovaná
Spoločnosť Pivovary Topvar, a.s., OZ Pivovar Šariš je prevádzkovateľom čistiarne odpadových vôd vo Veľkom Šariši od roku 1993.
Mechanicko-biologická ČOV je projektovaná na čistenie odpadových vôd produkovaných Pivovarom Šariš, splaškových odpadových vôd mesta Veľký Šariš, relaxačného centra Šariš Park, a priemyselného areálu (bývalé ČKD).
„V rokoch 2009 – 2011 spoločnosť Pivovary Topvar, a.s., pristúpila k plánovanej rekonštrukcii technického vybavenia ČOV, ktorá bola povolená všetkými kompetentnými úradmi štátnej správy SR. Prevádzka čistiarne odpadových vôd plní požiadavky platných vodohospodárskych rozhodnutí pre kvalitu vyčistenej odpadovej vody a prevádzku vodnej stavby. Dodržiavanie týchto kritérií je neustále monitorované štátnou správou pre ochranu životného prostredia a orgánmi pre správu a ochranu vôd a povodia,“ informovala Miriam Šramová, manažérka korporátnych vzťahov spoločnosti Pivovary Topvar OZ Pivovar Šariš.
Kontroly robia na základe sťažností
Ako nám potvrdil Marián Volovar z Inšpektorátu životného prostredia Košice, ktorý vykonáva kontroly dodržiavania monitoringu a podmienok prevádzkových predpisov, minulý rok mali podnet od občana. Sťažoval sa na zápach a následne vykonali kontrolu.
„Bola to sťažnosť, dokonca od Prešovčana, na základe toho sme vykonali v čistiarni odpadových vôd vo Veľkom Šariši kontrolu. Zistili sme isté porušenie podmienok integrovaného povolenia. Vtedy tam prebiehala rekonštrukcia, udelili sme aj pokutu. Ak bude nejaký ďalší podnet, vykonáme kontrolu.“
Podľa Volovara zápach je najviac cítiť v lete, keď sú vyššie teploty. Hodnotiť či merať zápach sa však na Slovensku nedá.
„Na to slovenská legislatíva predpis nemá. Nie je v kompetencii orgánu verejného zdravotníctva hodnotiť zápach, ani dozorovať kvalitu odpadových vôd a kvalitu vody v povrchových tokoch,“ informovala Tatiana Miščíková z RÚVZ so sídlom v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári