Od stavebných sutín, zvyškov kuchynských liniek, starých umývadiel až po nábytok.
PREŠOV. O likvidáciu týchto divokých skládok na mestských pozemkoch sa starajú Technické služby mesta Prešov (TSmP), a.s., ale je to nad rámec bežného vývozu komunálneho odpadu.
Ľudia síce hromžia, že radnica zdvihla ročné poplatky, ale ignorujú fakt, že na likvidáciu nelegálneho odpadu sa musíme poskladať všetci. Odvoz a likvidáciu totiž TSmP účtujú radnici.
Za porušovanie pravidiel by mali vinníci platiť sankcie, ale nájsť ich je vždy problém. „Naši ľudia pravidelne monitorujú všetky štvrte mesta a robia aj dokumentáciu, ale je veľmi ťažké dokázať konkrétnemu človeku, že ten odpad tam v danom čase uložil a uplatniť sankcie,“ povedal nám riaditeľ TSmP Jozef Višňovský.
Tento rok sa im ešte nepodarilo usvedčiť vinníka a uložiť pokutu.
S komunálnym a stavebným odpadom si TSmP poradia. Horšie je, keď narazia na divokú skládku s nebezpečným odpadom ako sú motorové oleje, autobatérie a iné ropné produkty, ktoré ohrozujú zdravie obyvateľov mesta.
„V takom prípade musíme na likvidáciu zabezpečiť autorizovanú firmu a to nie je lacné. Aj sankcie sa potom pohybujú v hornej sadzbe,“ dodal vedúci ekonomického oddelenia TSmP Peter Smutný.
Dodal, že napríklad likvidácia jedinej skládky v Nižnej Šebastovej ich stála 2 290 eur.
Nepomáha ani čierne okienko
TSmP zaviedlo na svojej stránke novinku. Tou je Čierne okienko, kde sa objavujú aktuálne fotografie zo zistených skládok v rôznych častiach mesta. Občas dostanú tip aj od obyvateľov danej lokality.
„Stále sa opakuje rovnaká situácia, hoci už má takmer každá rodina auto a nie je taký problém vyviezť nadrozmerný odpad do zberných dvorov. Už aj stavebné firmy, ktoré zatepľujú paneláky, sa naučili, že majú sutiny aj staré okná odpratať,“ myslí si Juraj Kočiš.
Natália Balaníková zase upozornila na čiernu skládku, ktorá sa tvorí pri vstupe do Kolmanovej záhrady z Botanickej ulice.
„Vytvára sa tam akési kompostovisko zo záhradného odpadu, ale oveľa vážnejším problémom je autosklo, staré okná, chladničky a podobne. Navrhujem umiestniť tam kameru, ktorá by monitorovala, kto odpad vyhadzuje, aby bolo možné ho pokutovať.Prípadne by bolo vhodné osadiť tam tabuľu so zákazom sypania odpadu,“ uviedla v podnete pre radnicu Balaníková.
Podobne ako iní ľudia aj ona si myslí, že ľuďom zrejme chýba informácia o tom, že taký odpad môžu zdarma uložiť na zberné dvory.
Mestskí policajti zdokumentovali túto skládku a vec je v týchto dňoch v štádiu objasňovania. Lokalitu plánujú pravidelne kontrolovať.
Čo je zakázané?
V platnom VZN o odpadoch v článku 7 a 9 sa hovorí:
je zakázané zhromažďovať a ukladať komunálny odpad na verejných priestranstvách, chodníkoch, parkoviskách, zeleni a pri zberných kontajneroch
vyberať komunálny odpad zo zberných nádob na účely jeho následného využívania
ak vlastník, správca alebo nájomca nehnuteľností zistí, že na jeho majetku je umiestnený takýto odpad, oznámi to obvodnému úradu životného prostredia a mestu Prešov
príslušník mestskej polície môže pri zistení priestupku uložiť pokutu do výšky 33 eur, v správnom konaní až do výšky 150 eur
ak sa vec rieši cez zákon o životnom prostredí, teda ako vytváranie čiernej skládky, tam hrozí v správnom konaní pre fyzickú aj právnickú osobu pokuta až do výšky 6 600 eur.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári