PREŠOV/LYSYČEVO. Na Ukrajinu prišiel umelecký kováč Michal Kačmár s dvoma kolegami na pozvanie zakarpatských novinárov na čele s Nikolajom Petrovičom Košutom a Ľudmilou Oros. Štvordňová výprava k našim východným susedom dala prešovským umelcom zabrať.
„Mali sme ísť domov v nedeľu, ale ostali sme o deň dlhšie. Nemali sme ešte ukončenú robotu, tak sme potom išli domov po vlastnej osi,“ hovorí M. Kačmár.
Šiesty ročník kováčsko-folklórneho festivalu Hámor 2012 sa konal v dedine Lysyčevo, asi 150 kilometrov od hraníc.
Prešovčania potvrdili, že veľmi rýchlo našli spoločnú reč s domácimi kováčmi, no samotnú organizáciu podujatia sprevádzal chaos. Ten sa odzrkadlil aj na práci kováčov.
„Prvý večer starosta hovoril, že by chcel spoločnú vec, akýsi symbol dediny. Pol druha hodiny sa kováči hádali, čo by to malo byť. S naším návrhom sa najprv nestotožnili, každý začal robiť svoje, napokon sa však aj tak všetci pridali k nám,“ opisuje situáciu prešovský umelecký kováč.
Spolu s ukrajinskými kolegami teda vyrobili masívnu kovovú žrď, na konci ktorej bol symbol dediny - koleso z hámora a dávali sa tam „výkovky“ z motýk, ktoré sa kuli v hámorovej dielni. Spojili tak symboliku starého hámora a dediny.
Dvojmetrové dielo vyzeralo ako štylizovaný kvet. „Nechali sme im to tam, výtvor môžu dokončiť domáci,“ dodáva Michal Kačmár.
Od pondelka organizuje týždenné sochárske sympózium nazvané Práci česť! „Samozrejme, pozval som naň Viktora a ďalších kováčov z Ukrajiny, ale majú problém s vízami. Takže hádam o rok.“
Dobrodružná výprava
Na medzinárodné kováčske akcie, trebárs v Rakúsku či ČR, chodieva M. Kačmár už roky. Výjazd na Ukrajinu bol však predsa len dobrodružnejší. Okúsili si tam autentický vidiecky život Iršavskej oblasti.
„Spali sme v senníku, žili sme dedinský život. Dojili sme kravu. Mišo ju zobral na pašu, kde mu ušla,“ opisuje časť výjazdu asistent kováča Štefan Hnat a veľavravne zvýrazňuje: „Bola to vyčerpávajúca cesta.“
Na výjazd na autentický zakarpatský vidiek tak skoro nezabudnú. Do pamäti sa im vryli najmä ľudia. „S domácimi kováčmi sme sa zblížili. Vymenili sme si aj tričká a kliešte, dostali sme aj kravatu,“ dodáva Š. Hnat.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári