Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Z námestia sa Prešovčania museli presunúť do haly

Slovenský hádzanársky majster Tatran Prešov dostal atraktívnu pozvánku na medzinárodný turnaj do nemeckého Esslingenu.

Jan Sobol. Navrátilec z Macedónska v Nemecku presvedčil.Jan Sobol. Navrátilec z Macedónska v Nemecku presvedčil. (Zdroj: Veronika Janušková)

Prešovčania účasť na ňom ale podmienili zabezpečením podmienok na pokračovanie ďalšieho bloku prípravného obdobia. Tretiu fázu Tatran v Nemecku kombinoval už aj s prípravnými turnajovými zápasmi.

PREŠOV. Výprava prešovských hádzanárov pricestovala do Esslingenu v štvrtok a v ten deň už mužstvo, tentoraz vedené asistentom (tréner D. Rašič sa má po dovolenke ujať žezla už zajtra) Ivanom Pompošom aj trénovalo.

Aj na druhý deň predpoludním Tatran Prešov trénoval a podvečer nastúpil na prípravný zápas proti Výberu Ludwigsburgu, tímu zloženému z hráčov štyroch regionálnych hádzanárskych klubov.

„Na úvod pobytu prijateľný a sympatický súper, predstavitelia ktorého sa o naše mužstvo postarali naozaj veľkoryso,“ vyzdvihol pozornosť hostiteľov manažér osemnásobného slovenského hádzanárskeho šampióna Miroslav Šosták.

„Na ihrisku si však súperi nič nedarovali. Kvalita sa prejavila v konečnom skóre, ktoré ale zďaleka v tomto prípade nebolo podstatné. Zápas sme vyhrali vysoko 56:20 (26:8).

Viedli o päť, napokon len remizovali

Exhibičný turnaj (zápasy 2x12,5 minúty) plánovali na námestí v Esslingene. Aj sa začal, no pokračoval v športovej hale.

„Po prvom turnajovom zápase začalo pršať. Keďže nevyzeralo, že by sa počasie malo umúdriť, sťahovali sme sa do haly. Tú ľudia ju zaplnili vari do posledného miesta, atmosféra počas celého turnaja bola úžasná. Na prvý zápas s bundesligovým TV Neuhausen/Erms sme nastúpili v najsilnejšom zložení,“ priblížil sled turnajových stretnutí Prešovčanov M. Šosták.

„Asi päť minút pred koncom sme viedli o päť gólov. Vtedy ale tréner Pompoš striedal, na ihrisko poslal mladšiu hráčsku garnitúru. Túto skutočnosť súper zúročil a vyrovnal na konečných 14:14. Veľká škoda, pretože pri turnajovom kľúči sme sa vlastne pripravili o šancu hrať finále. V druhom zápase proti HBW Ballingen/Weilstetten (1. bundesliga) sme sa so súperom ťahali gól na gól, napokon sme ale prehrali 10:12. Hlavne preto, že našim spojkám sa vyslovene nedarilo. Pred tretím stretnutím s rakúskym a 1 Bregenz bolo jasné, že zo skupiny nepostúpime. Šancu teda dostali zase mladí. Tí sa jej chopili ozaj dobre. Rakúšanov zdolali 15:11. Turnaj nakoniec vyhral VfL Gummersbach (kam z Prešova prestúpil pivot M. Kopčo), ktorý zvíťazil v rozhodujúcom dueli nad TV Neuhausen/Erms 14:10.“

Z novicov vynikol Sobol

Tatran Prešov na prípravno–herný kemp do Nemecka cestoval aj s tromi novicmi v kádri. Ľavou spojkou Oliverom Rábekom, pivotom Andrejom Petrom a pravým krídlom Janom Sobolom. Šancu dostal aj talentovaný dorastenec Lukáš Urban.

„Určite najlepšie sa zapísal Honzo Sobol,“ tvrdil manažér Tatrana. „Výborne začal už s výberom Ludwigsburgu a pokračoval v turnajových zápasoch. Hral ozaj dobre, s istotou premieňal tímom vypracované akcie. Oliver Rábek sa trochu trápil. Hlavne teda so svojou prednosťou, streľbou. Predsa len výpadok z tréningového procesu počas riešenia prestupovej kauzy je ešte citeľný. Andrej Petro síce trénuje, na zápasovú záťaž to zatiaľ nie je. Príjemne prekvapil Lukáš Urban. V prvom prípravnom stretnutí s výberom Ludwigsburgu sa dostal na ihrisko a hneď sa v seniorskom celku Tatrana uviedol dvomi gólmi.“

Včera odohrali prešovskí hádzanári druhý prípravný zápas nemeckého pobytu (okrem turnajových v Esslingene), tretí ich čaká dnes podvečer. Po jeho skončení sa výprava vydá autobusom na cestu domov.