Dobrovoľníci z Klubu vojenskej histórie (KVH) Beskydy sa pustili do prvej obnovy vojnového cintorína v Svidníckom okrese. Pohrebisko z prvej svetovej vojny v Kružlovej patrí medzi menšie, ale tým aj vzácne cintoríny, ktorých sa veľa nezachovalo.
KRUŽLOVÁ. Pátranie v archívoch, lokalizácia hrobov, ich čistenie a obnova. Dobrovoľníci z KVH Beskydy sa takto venujú záchrane cintorínov už štyri roky.
Hroby vojakov v Kružlovej sa nachádzajú na okraji obecného cintorína. S iniciatívou na ich obnovu prišla sama obec.
„Cintorín postupne zarástol a chceli sme ho dať do poriadku. Dohodli sme sa, že to spravíme spolu s KVH Beskydy. Patríme aj do Údolia smrti, preto sa snažíme zachovať miesta, ktoré súvisia s vojenskou históriou,“ povedal starosta obce Adrián Gužo (nez.).
Kovové hviezdice namiesto krížov
Informácie o umiestnení pohrebiska dobrovoľníci čerpali z Vojenského historického archívu v Bratislave.
„Cintorín vznikol zhruba v dvadsiatych rokoch. Všetku dokumentáciu zriadila žandárska stanica v obci Kapišová,“ hovorí predseda KVH Beskydy Martin Drobňák.
Na vojnovom cintoríne sú pochovaní piati rakúsko-uhorskí vojaci. V miestnych lesoch padli v novembri až decembri v roku 1914.
„U jednej obete vieme určiť meno vojaka a u dvoch vieme určiť jednotku, v ktorej bojovali,“ priblížil M. Drobňák.
Hrobové pole označili navŕšením zeminy a úpravou okolia. Práce chcú ukončiť do konca budúceho týždňa.
Na mieste dobrovoľníci osadia informačnú tabuľu a repliky železných hviezdic s údajmi o padlých vojakoch.
„Hviezdice slúžili na označovanie vojnových hrobov v medzivojnovom období. Ide o hviezdicu preto, aby svojím tvarom nesymbolizovala žiadnu konfesiu,“ dodal Drobňák.
Zabudnuté miesta odpočinku
Malé cintoríny, ako je ten v Kružlovej, sú podľa historikov vzácne. Veľa z nich zaniklo a nie sú o nich žiadne zmienky.
„Rýchlo zmizli z povedomia ľudí a je ich ťažko identifikovať. Zachovanie malého cintorína je rarita. V Svidníckom okrese sa zachovali len štyri. V susedných okresoch sú už zaniknuté,“ uviedol podpredseda KVH Beskydy Radoslav Turik.
Do konca roka plánujú dobrovoľníci ukončiť obnovy vojnových cintorínov v Becherove a Chmeľovej v Bardejovskom okrese. Pokračovať budú aj v rozsiahlych prácach na cintoríne Veľkrop v Stropkovskom okrese.
Fakty
Identifikovali zhruba 9–tisíc
Na východe Slovenska je zhruba dvesto vojnových cintorínov z prvej svetovej vojny. Časť z nich už úplne zanikla.
„Na vojnových cintorínoch, ktoré majú vlastnú archívnu zložku je spolu pochovaných zhruba 42-tisíc vojakov. Počas bojových operácií v Karpatoch ich však padlo podstatne viac,“ uviedol historik Radoslav Turik.
Tisícky padlých vojakov z prvej svetovej vojny nie sú pochovaní, alebo sú pochovaní v neregistrovaných hroboch. Len zhruba 9-tisíc padlých vojakov je možné identifikovať podľa mien.
iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári