Stále však školám, vrátane stredných, chýba 30 druhov učebníc. V týchto dňoch bolo rozhodnuté, že Ministerstvo školstva SR nakúpi nové knihy za 2,1 milióna eur.
PREŠOV. Rezort oslovuje konkrétnych vydavateľov na dodávku už schválených učebníc, na ktoré sa vzťahujú autorské práva. Knihy nakúpia cez aukciu bez súťaže.
„Na tento účel je vyčlenených 2,1 milióna eur. Práve sa rokuje o učebniciach dejepisu a geografie pre 9. ročník ZŠ a 4. ročník gymnázia s osemročným štúdiom. Ďalej ide o fyziku a chémiu pre deviatakov a tiež chémiu pre druhákov na osemročných gymnáziách, ale aj čítanky zo slovenského jazyka pre ôsmakov a deviatakov,“ konkretizoval nákup kníh hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.
Špeciálna zmluva sa pripravuje tiež na nákup učebníc pre základné a stredné školy s vyučovacím jazykom maďarským, špeciálne základné školy, odborné učilištia a stredné odborné školy.
Najviac učebníc chýba ôsmakom a deviatakom
Žiakom z reformných ročníkov, teda štvrtákom až ôsmakom chýbali viaceré učebnice. Učitelia, ktorí si počas prázdnin pripravujú učebné plány ich zrejme budú musieť zmeniť.
Tak to bolo aj po minulé roky. Potvrdila nám to aj riaditeľka ZŠ v Medzanoch (okres Prešov) Ivana Palková.
„Niekedy sme plány menili aj tesne pred koncom školského roku. Napríklad učebnica biológie nám prišla v máji,“ popísala realitu Palková.
Knihy ich žiakom chýbajú v každom ročníku, ale najhoršie sú na tom piataci a deviataci. Nemajú učebnice geografie, biológie, fyziky, chémie, dokonca aj matematiky.
„Aj keď každý rok posielame na ministerstvo objednávky, nikdy neodstaneme plný počet, ale z každého druhu niekoľko kusov. Naši učitelia ich potom musia kopírovať, alebo sťahujú ich z internetu, aby mali všetci žiaci k dispozícii texty a úlohy,“ dodala Palková.
Rovnakú situáciu nám potvrdila aj riaditeľka ZŠ v Ľutine (okres Sabinov) Ivana Gurková. Okrem učebníc slovenčiny ich chýba veľa učebníc pre ôsmakov a deviatakov.
„Ocenili by sme, keby boli na stránkach vydavateľstiev učebnice aspoň v digitálnej podobe, aby sme si ich mohli stiahnuť. Sú tam však len tie, ktoré už vyšli v knižnej podobe. Tá internetová eAktovka ma dosť sklamala,“ konštatovala Gurková.
Nové učebnice však majú tiež chybičky krásy. Napríklad v novej biológii pre deviatakov je učivo zo 7. a 8. ročníka a dokonca aj tie isté ilustrácie. Učitelia matematiky často využívajú súčasne starú aj novú učebnicu, aby deťom odovzdali potrebné vedomosti.
Problémom sú aj pracovné zošity
Samospráva v Medzanoch vyšla škole v ústrety a z vlastných zdrojov uhrádza nákup pracovných zošitov z matematiky a slovenského jazyka pre prvý stupeň.
„Vôbec to nie je lacná záležitosť. Kupujeme deťom pracovné zošity z cudzích jazykov. Jeden stojí okolo 5 až 7 eur, ale potrebujú ich takmer na všetky predmety, takže keby sme ich mali kupovať všetky, tak by to stálo okolo 30 až 35 eur pre jedno dieťa. Keď k tomu pripočítam školské pomôcky a zošity, tak je to pre rodiny veľká záťaž. Už by sa to malo vyriešiť,“ poznamenala mama dvoch školákov Marta Lopuchovská.
Podľa riaditeľky ZŠ v Ľutine problém s pracovnými zošitmi pociťujú aj oni.
„Už nie sú v ponuke edičného portálu a žiaci si ich musia kupovať, hoci predtým ich hradilo ministerstvo. Riešime to tak, že kúpime jeden a kopírujeme, ale je to aj tak nákladné. Keby boli k dispozícii v digitálnej podobe, uľahčilo by nám to život,“ dodala Gurková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári