Zmluva na dokončenie výskumu pod budúcim cintorínom v Prešove medzi krajským múzeom a súkromnou firmou má viacero zádrhov. Najnovšie stanovisko znie: Nebola o výskume ale o zemných prácach.
PREŠOV. Pri kauze nedokončeného archeologického výskumu pod budúcim cintorínom v Prešove-Šváboch sa vynárajú stále nové nezrovnalosti.
Krajské múzeum (KM) v Prešove vyhlásilo v minulom roku v jesenných mesiacoch výberové konanie. Po tom, ako KM prišlo o licenciu na takýto výskum.
Súťaž sa týkala dokončenia spomínaného archeologického výskumu. Víťazom sa stala súkromná firma.
„Výskum na dokončenie prác prvej etapy vykonávala firma MComotti Development, na základe zmluvy o dielo zo dňa 14. 9. 2011, uzavretej medzi bývalým vedením múzea a dodávateľom,“ informoval súčasný riaditeľ KM Adrián Latta.
Takúto formuláciu odpovede nám zaslal opakovane. Zmluva navyše nebola zverejnená. Prečo?
„S poľutovaním musíme konštatovať, že otázka ohľadom procesu výberového konania a zverejnenia zmlúv týkajúcich sa predmetného výskumu by mala byť adresovaná bývalému vedeniu múzea,“ znela odpoveď riaditeľa.
Zmluvu uzatvoril poverený riaditeľ, ktorý múzeum riadil do vymenovania A. Lattu. Ani zmienka o tom, ako mienia napraviť porušenie zákona.
Vrcholom všetkého je fakt, že táto firma nie je držiteľom oprávnenia na výskum. Riaditeľ múzea však túto skutočnosť vybavil jednou vetou: „Keďže v súčasnej dobe nie sú v múzeu zamestnaní žiadni zamestnanci, ktorí konali a rozhodovali vo veci predmetného vyššie uvedeného archeologického výskumu, na Vaše doplňujúce otázky týkajúce sa oprávnenia firmy MComotti Development na vykonávanie archeologického výskumu nie je možné zaujať stanovisko.“
Výskum či zemné práce?
Pre takýto postoj riaditeľa sme sa obrátili na zriaďovateľa KM. Zrazu sa však veci majú inak.
„Podľa informácií, ktoré máme momentálne k dispozícii, firma MComotti Development realizovala výkopové práce. Nie výskum, na čo nepotrebuje oprávnenie,“ uviedla hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Veronika Fitzeková.
To isté tvrdil aj majiteľ firmy Marcus Comotti: „Zmluva bola na vykonanie zemných prác a dokumentačné práce počas archeologického výskumu.“
PSK bude preverovať
Zmluva podľa hovorkyne PSK nebola zverejnená, pretože pracovníkov múzea maximálne vyťažuje spolupráca s inštitúciami preverujúcimi činnosť v múzeu v ostatných rokoch. Takéto vysvetlenie vyznieva nedôveryhodne, keďže ostatné zmluvy zverejnené sú.
„Všetko si však preveríme. Spomínanú zmluvu dnes začal formou kontroly skúmať Útvar hlavného kontrolóra PSK. Pracovníci preveria všetky informácie ohľadne tejto záležitosti. Potom sa budeme môcť rozhodnúť, ako postupovať ďalej,“ dodala včera hovorkyňa.
Napriek všetkému sa však v tomto prípade vynárajú mnohé otázky: Kto potom realizoval archeologický výskum? Za koho pracoval archeológ na spomínanom výskume, ktorý médiá informoval o nájdených vykopávkach?
Lebo stanovisko riaditeľky Krajského pamiatkového úradu Márie Polákovej znie: „Výskum v septembri 2011 nabral výraznú dynamiku. Došlo k ukončeniu sondovania, ktoré určilo archeologický potenciál v severnej časti lokality. Následne došlo na severnej ploche k rozsiahlym skrývkam a dokumentáciám zachytených nálezov.“
Prípad budeme naďalej sledovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári