V Prešovskom kraji je na 80 stredných školách v pôsobnosti samosprávy len 20 odborov zameraných na potravinárstvo. Faktom však je, že na trhu práce už začínajú chýbať mäsiari, pekári aj kuchári.
PREŠOV. Mladí ľudia, ktorí majú šancu pracovať v zahraničí, často po absolvovaní škôl odchádzajú. Počas ekonomickej krízy zanikli niektoré malé pekárne, cukrárne aj reštaurácie a možno aj to ovplyvnilo pokles záujemcov o tento typ škôl.
Potreba tu však stále je. Napríklad, keď sa v Prešove začiatkom júla otváral nový mäsokombinát a konateľ hľadal 30 kvalifikovaných zamestnancov, zistil, že má problém. Takých, ktorých by nemusel sám vyškoliť a zaúčať, hľadal ťažko.
Aj niektoré reštaurácie hľadajú opakovane kuchárov. V aktuálnej ponuke na stránke Profesia.sk je tiež niekoľko takých požiadaviek. Na úrade práce visí neustále ponuka pre pekárov, no nie všetci, ktorí sa aj vyučili v odbore, sú pripravení pracovať so živým materiálom, často aj v noci, prípadne cestovať do okolia.
Často sa majitelia pekární natrápia, kým sa im podarí nájsť spoľahlivých zamestnancov, ktorí nielen vedia upiecť chlieb a pečivo, ale aj rešpektovať prevádzkový čas.
„Teraz máme stabilný personál, ale keď nám v približne rovnakom čase odišli do dôchodku traja majstri, nastal problém. Trvalo nám, kým sme si vychovali mladé kádre. Zväčša išlo o študentov, ktorí k nám chodili na prax a časom sa všetko naučili,“ povedal nám vedúci prevádzky istej prešovskej pekárne Anton Hovančák.
Zdôraznil, že práve u nich brigáduje budúca pekárka a cukrárka Iveta Mižišinová. Školu končí až o rok, ale už teraz je vraj taká zručná, že by mohla byť majsterka.
„Všetko závisí od toho, či to človek chce robiť a baví ho to, alebo len hľadá nejakú alternatívu zamestnania,“ dodal Hovančák.
Rezort chce podporiť regionálne školstvo
Ministerstvo školstva pripravilo novelu zákona o odbornom vzdelávaní, ktorá už prešla prvým čítaním v NR SR. S jej uplatnením sa počíta od januára 2013.
Podstatou novely je posilniť právomoci regiónov pri nastavovaní stredného školstva podľa potrieb trhu práce. Ide o to, aby sa zvýšila zamestnateľnosť absolventov.
„V navrhovanej novele sa tiež mení kompetencia samosprávnych krajov vo vzťahu k určovaniu počtu tried prvých ročníkov. Tie budú určovať počet tried všeobecne záväzným nariadením (VZN) po prerokovaní v krajskej rade pre odborné vzdelávanie a prípravu,“ konkretizoval novinku hovorca ministra školstva Michal Kaliňák.
Toto VZN sa bude vzťahovať na školy, ktoré budú financované zo štátu. Súkromné a cirkevné školy môžu otvárať triedy aj nad rámec VZN, ale financovať ich musia z iných zdrojov.
PSK: VZN je zbytočné, stačilo by uznesenie
Podľa hovorkyne predsedu Prešovského samosprávneho kraja Veroniky Fitzekovej fakt, že budú môcť určovať počty tried aj v neštátnych školách vítajú.
„Podľa nás je ale zbytočné určovať ich formou VZN. Uznesenie krajského parlamentu by celkom postačovalo a ušetrili by sme množstvo agendy, ktorá je v súvislosti s VZN potrebná,“ sprostredkovala nám stanovisko samosprávy.
„Celý proces by mal prebiehať v úzkej spolupráci s úradmi práce aj podnikateľmi. Ťažko sa nám plánuje bez informácií z praxe, preto by aj firmy mali dlhodobejšie plánovať, aby sme odbory vedeli prispôsobiť ich potrebám,“ dodala Fitzeková.
Ak totiž firmy zadefinujú svoje požiadavky, zriaďovateľ škôl ľahšie presvedčí deviatakov, aby si vybrali odbory, kde je väčšia pravdepodobnosť uplatnenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári