Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom denníka Korzár.
Nepokosená tráva môže spôsobiť napríklad aj dopravnú nehodu. Aj v Prešove s tým majú problém a to na pozemkoch, ktoré nepatria mestu. Našli však už spôsob, ako sa dostať na pozemok, vyčistiť ho a neprísť o peniaze.
PREŠOV. Podľa hovorkyne mesta Prešov Veroniky Kmetóny Gazdovej Prešovčania sa často sťažujú na to, že mesto nekosí a vysoká tráva ohrozuje obyvateľov Prešova.
„Máme takéto sťažnosti, no ide o prípady, kedy pozemky nie sú vo vlastníctve mesta. Mesto Prešov v rámci schváleného harmonogramu vykonáva v rámci bežnej údržby aj kosbu verejnej zelene, v mnohých prípadoch však túto činnosť supluje za iných správcov či vlastníkov. Vzhľadom na absenciu špeciálnej právnej úpravy v zákone o obecnom zriadení, ktorá by dovoľovala obci či mestu zakročiť na cudzom pozemku v prípade hroziacej škody, mesto Prešov v tomto prípade využilo legislatívnu možnosť a ako vlastník a správca miestnych komunikácií zakročilo.“
Na Urbánkovej už kosili
Príkladom je Urbánkova ulica v Prešove (ochranné pásmo Železníc Slovenskej republiky), kde včera konečne vykosili a upravili daný priestor tak, aby neohrozoval obyvateľov a okoloidúcich.
„Hľadali sme spôsob, no narazili sme na legislatívny nedostatok, na nemožnosť vstúpiť na pozemok patriaci inému vlastníkovi. Po dlhších analýzach sme však zistili, že tu môžeme zasiahnuť, pretože to priamo ohrozuje náš majetok. Výrazne sa zužuje a poškodzuje cesta a súčasne to predstavuje hrozbu pre vodičov,“ povedal primátor Pavel Hagyari (nez.).
Náklady bude mesto následne žiadať od vlastníka pozemku.
Podľa hovorkyne mesta samospráva po viacerých výzvach využila možnosť ponúkanú príslušnými ustanoveniami Občianskeho zákonníka. Na ich základe môže každý, komu hrozí škoda, vykonať primerané opatrenia na jej odvrátenie.
„V tomto prípade mesto zakročilo ako vlastník a správca miestnych komunikácií v zmysle cestného zákona, ktorý zodpovedá za bezpečnosť premávky na miestnych komunikáciách a tiež za škody spôsobené chybami v ich zjazdnosti. Vlastník susedného pozemku totiž ani po predchádzajúcich výzvach neurobil opatrenia na zamedzenie tohto premávku ohrozujúceho stavu.“
Chcú to zmeniť...
Podľa Hagyariho sa to netýka len mesta Prešov, ale všetkých veľkých miest, keďže majetkové vzťahy pozemkov sú nevysporiadané.
„Často si súkromníci, štátne či súkromné firmy neplnia svoje vlastnícke povinnosti. Preto budem ako prezident Únie miest Slovenska iniciovať podanie legislatívneho návrhu na novelu zákona o obecnom zriadení, aby v podobných prípadoch, kedy môže dôjsť k ohrozeniu zdravia, majetku či života, mohla obec či mesto zasiahnuť na cudzom pozemku a následne žiadať refundáciu nákladov od vlastníka.“
„Náklady na práce, ktoré vykonáva dodávateľská spoločnosť mesta Prešov, nepresiahnu v tomto prípade výšku tisíc eur z rozpočtu bežnej údržby a následne budú fakturované vlastníkovi pozemkov,“ dodala Kmetóny Gazdová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári