STEBNÍCKA HUTA. Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva (CŠPP) v Košiciach organizuje už siedmy rok tábor pre deti s dyslexiou.
Tridsaťšesť malých táborníkov sa v Stebníckej Hute venuje okrem táboráka, kúpania a hier aj obľúbenému čítaniu psíkom.
„To, že musíme čítať, mi neprekáža. Aspoň sa to naučím rýchlejšie a lepšie. Sú to knižky o psíkoch. Doma ale radšej čítam o vojakoch,“ hovorí Kristián Móric.
„Keď mám pri sebe psíka, je to lepšie. Mám aj väčšiu istotu. V tábore sa mi dobre spí, máme tu aj šteniatko. Čítame, robíme cvičenia, plávame v bazéne, jazdili sme aj na koňoch,“ povedal Samko Hrehor.
„Nevadí, že v tábore aj pracujeme. Aspoň sa viacej vecí cez leto naučím,“ vysvetlila Kvetka Móricová.
Čítanie psíkom je psina
Cieľom tábora je okrem nevšedných prázdninových zážitkov, zlepšiť malým táborníkom úroveň čítania. „Motívom sú úžasné decká, ktoré si to tu vychutnávajú a každý rok sa tešia. Nedávame známky, nehodnotíme, pracujeme len s pozitívnou motiváciou,“ uviedla riaditeľka CŠPP Košice Tatiana Majerníková.
Poruchy učenia detí v školskom veku sú podľa psychologičky veľmi časté. Deti s dyslexiou majú z čítania často úzkosť a strach.
„V bežnom živote sa cítia skôr osamotene. Môžu však zistiť, že sa to dá zvládnuť hravou formou. Potrebujú sa uvoľniť, zbaviť strachu a napätia. Pritom im môže pomôcť psík aj rôzne cvičenia. Nie sú v tom samé a sú tu ľudia, ktorí im pomáhajú,“ hovorí psychologička Zuzana Fedorová.
V prvý deň a na konci pobytu sú deti testované. Počas hodín čítania im spoločnosť robí asistent a psík.
„Majú tak vytvorenú super atmosféru, sú uvoľnené, prežívajú len dobré zážitky. Stres z nich pri hladkaní psíka opadáva,“ povedala kanisterapeutka Eliška Kostková.
Každodennou aktivitou je aj uspávanie psíkov. Deti im čítajú, až kým nezaspia.
Výsledky už sedem rokov tešia
Tatiana Majerníková sa kanisterapii a jej využití pri práci s deťmi, ktoré majú problémy s čítaním, venuje desať rokov. Špecializovaný tábor pre dyslektikov organizuje už siedmy rok.
„Pravdou je, že samotný psík nelieči, skôr umocňuje pocity šťastia. Deti majú aj špeciálne zadania, kde si cvičia zrakovú percepciu, priestorové rozlišovanie, ale aj diktát zábavnou formou na zlepšenie gramatiky.“
Výsledky sa podľa nej dostavia už po týždni táborového čítania.
„Mali sme tu rekordmana, ktorý sa zlepšil za sedem dní o päťdesiat slov za minútu. Sú deti, ktoré po absolvovaní tábora prišli do nášho centra už len raz, dvakrát. Niektoré už zmaturovali a sú na vysokých školách. Dyslexia určite nemusí byť hrozbou, ktorá nie je zvládnuteľná,“ skonštatovala Majerníková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári