SABINOV. Vydýchané miestnosti s blikajúcimi obrazovkami sú nabité do posledného miesta. Pred herňami na malebnom námestí v Sabinove postávajú húfy matiek s deťmi. Dovnútra sa už nezmestia. Väčšinou márne čakajú, či sa hlave rodiny podarí z automatu vytlačiť nejakú výhru. Sabinovčania ich zhnusene obchádzajú.
V deň vyplácania sociálnych dávok sa štrnásťtisícové mestečko, ktoré pred takmer päťdesiatimi rokmi preslávil prvý československý oskarový film Obchod na korze, menilo na hniezdo hazardu.
Neľahké rozhodnutie
Sabinov je prvým mestom, kde poslanci vlani v septembri celoplošne zakázali hracie automaty a videohry.
„Nebolo to jednoduché rozhodnutie, ale neľutujeme. Prinieslo osoh pre celé mesto,“ vraví prednosta mestského úradu Jozef Mačišák.
V devätnástich podnikoch a krčmách mali gambleri k dispozícii 61 výherných hracích automatov a videohier.
Len na slávnom námestí boli štyri herne. Dnes v nich sídli pobočka banky, bývalá predajňa použitého oblečenia, ďalší priestor je na prenájom.
„Pre mňa je to uzavretá kapitola. Živím sa niečím iným. A nemám chuť sa k tomu ani vyjadrovať,“ hovorí majiteľ servisu bicyklov Karol Letkovský. Vlani prevádzkoval v tých istých priestoroch krčmu s automatmi.
„Bola to hotová sodoma gomora,“ hovorí spokojná mamička s dieťaťom v kočíku. „V deň sociálnych dávok sa po námestí nedalo ani prejsť. Teraz je pokoj. Mesto sa neskutočne vyčistilo. Cítime sa oveľa bezpečnejšie.“
Nejde len o peniaze
Zákazom prišlo mesto o 60-tisíc eur. Toľko získavalo z poplatkov za udelenie licencie. Úspornými opatreniami sa však podarilo dieru v rozpočte zaplátať. Rok skončili s prebytkom.
Vedúca oddelenia sociálnych vecí mestského úradu Gabriela Harčariková tvrdí, že rozhodnutie pomohlo aj sociálne najviac zraniteľným rodinám.
Ako uviedla, terénni sociálni pracovníci majú podrobne zmapovaných poberateľov dávok. Takmer v každej sociálne odkázanej rodine bol aspoň jeden gambler. Prichádzali aj o to málo, čo dostali na živobytie.
„Z tých, ktorí poberajú dávky, len málokto chodí za automatmi do okolitých miest či dedín. Predsa len, sú s tým spojené ďalšie náklady na cestovanie. A prestali k nám chodiť aj poberatelia dávok z osád v Ostrovanoch a Jarovniciach,“ povedala Harčariková. Prednosta Jozef Mačišák odporúča celoplošne zakázať hazard aj iným mestám a obciam.
„Nie je to len o peniazoch. Niektoré efekty sa ani nedajú finančne vyčísliť.“
Napriek všeobecnému zákazu hazardu sa nepodarilo vyčistiť od automatov celé mesto. Šesť výherných prístrojov naďalej funguje v stávkovej kancelárii, ďalšie tri v malej krčme.
Na radnici o nerešpektovaní nariadenia vedia. Prevádzkovateľovi už odoslali rozhodnutie o pokute.
Diskriminácia?
„Keď nezapnem automaty, musím zaplatiť pokutu ich majiteľom, keď ich zapnem, pokutu mi vyrubí mesto,“ sťažuje si Gabriel Matia.
Spoločnosť, ktorá automaty prevádzkuje, má podľa neho platnú licenciu na celý rok. Svojich práv sa chce domáhať súdnou cestou. Nariadenie vníma ako diskriminačnú prekážku v podnikaní.
Zákon má Achillovu pätu, priznáva aj právnička mesta Valéria Krenická. Všeobecne záväzné nariadenie nadobudlo účinnosť od nového roku. Kto si teda podal individuálnu žiadosť o udelenie licencie pred týmto termínom a splnil zákonné podmienky, mesto mu muselo vyhovieť.
Sama je zvedavá na rozhodnutie súdu. „Nie je v našej kompetencii posudzovať zákon. My musíme dohliadať na jeho dodržiavanie,“ vraví Krenická.
Obce už možno hazard nevyženú
Ak parlament nezmení dnešné pravidlá, môžeme sa obrátiť na Ústavný súd, vraví prokuratúra.
BRATISLAVA. Starostovia a miestni poslanci môžu prísť o možnosť zakázať hazardné hry na území svojej obce. Takúto zmenu žiada Generálna prokuratúra pri novele zákona o hazardných hrách, ktorého pripomienkovanie sa skončilo minulý týždeň.
Samosprávy podľa Generálnej prokuratúry nemajú právo obmedziť legálne podnikanie, čo v roku 1998 potvrdil aj Ústavný súd. „Namietame neústavnosť, pretože návrh umožňuje obmedziť právo podnikať právnym predpisom nižšej právnej sily, ako je zákon, a to všeobecne záväzným nariadením obce,“ vysvetľuje hovorkyňa prokurátorov Andrea Predajňová.
Ministerstvo financií pripomienku prokuratúry vyhodnocuje, jej prijatie by pre samosprávy znamenalo, že už nebudú môcť zakázať hazard na svojom území.
„Bolo by to negatívne rozhodnutie, takto majú hazard obce pod kontrolou,“ vraví šéf Združenia miest a obcí Slovenska a primátor Nitry Jozef Dvonč.
Ak však úradníci pripomienku prokurátorov nezohľadnia, môže sa zákon dostať do rúk ústavným sudcom. „Keď nebudú naše pripomienky akceptované, zvážime podanie na Ústavný súd,“ vraví Predajňová.
Nezákonné obmedzenia?
Čo sa má zmeniť
samospráva bude môcť zakázať všetky hazardné hry alebo žiadnu, zákaz nebude platiť na herne, ktoré už v obci podnikajú, tým sa musí najprv skončiť platná licencia od štátu.
Prokurátori vraj riešia viaceré podnety, ktorých obsahom je zákon o hazardných hrách. Podnikateľom sa nepáči, že na základe vlaňajšej novely z dielne KDH môžu obce obmedziť aj herne, ktoré krátko pred prijatím zákona získali od štátu päťročnú licenciu na automaty a videohry.
Ministerstvo financií o týchto pochybnostiach vie, cez vlastnú novelu chce preto stav napraviť. Obciam by aj po novom ostalo právo zakázať na svojom území hazardné hry, no keď ich zakážu, dnes existujúce herne budú môcť fungovať do vypršania päťročnej licencie.
Šéf Asociácie hier a zábavy Martin Grendár zmenu ministerstva víta.
„Súčasný stav je pre nás neprijateľný, my sme legálnym spôsobom získali licenciu na päť rokov a niekto nám povie, že tu podnikať nemôžeme?“
Zakázať všetko alebo nič
Cez novelu chce ministerstvo financií predísť špekuláciám obcí, ktoré si vyberajú, aký hazard na svojom území zakážu.
Po novom by malo byť možné zakázať všetky hazardné hry vrátane kasín alebo žiadnu. Výnimkou majú byť len číselné lotérie štátneho Tiposu či športové stávky.
„Obce v niektorých prípadoch prihliadali na ekonomické hľadisko a zakázali len hry, z ktorých bol výnos pre obec menší,“ vysvetľuje ministerstvo.
Celú novelu zákona o hazardných hrách musí schváliť Európska komisia. Zmeny v pravidlách hazardu, ktoré Brusel neodobrí, nebudú podľa Súdneho dvora Európskej únie platiť.
Adam Valček
V Humennom ostalo jedno kasíno. Konkurencia sa búri
V kasíne sú rovnaké automaty, ako bývali v krčmách. Rozdiel je podľa majiteľa v tom, že oni kontrolujú návštevníkov.
HUMENNÉ. Obmedzenie hazardu vyvolalo v Humennom nevôľu. Proti uzneseniu mestského zastupiteľstva, ktoré v novembri minulého roku zakázalo prevádzkovať výherné automaty v pohostinstvách a herniach, ale nie v kasíne, protestujú podnikatelia i časť poslancov.
Minulý mesiac podal proti priebehu zasadnutia protest aj prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove. Zastupiteľstvo, v ktorom má väčšinu Smer, vo štvrtok rozhodlo, že o jeho posúdenie požiada Generálnu prokuratúru. Až do definitívneho rozhodnutia môžu Humenčania hazardovať len na jednom mieste – v Kasíne Respect.
Monopol
„Keby zakázali hazardné hry na automatoch v celom meste, bolo by to spravodlivé. Takto má jedna firma monopol, kým väčšinu podnikateľov poslanci odstavili,“ hovorí podnikateľ Zdeněk Polívka.
V Kasíne Respect funguje aj tridsať automatov. Rovnakých, ako boli v pohostinstvách a herniach, kde ich už používať nemôžu. „Jednoducho herňu premenovali na kasíno,“ vraví si Polívka.
Súhlas na prevádzku kasína vydala primátorka Jana Vaľová, ktorá je aj poslankyňou parlamentu za Smer. Vo štvrtok uprednostnila zasadnutie miestneho zastupiteľstva pred rokovaním parlamentu, do uzávierky sa s ňou nepodarilo spojiť. Licenciu vydalo ministerstvo financií.
Vlastníkom a prevádzkovateľom je spoločnosť Zeromatic. Spoločník a konateľ Jozef Štefanov sa ohradzuje proti obvineniam konkurentov. „Pokiaľ viem, mesto vydalo súhlas na prevádzku kasína aj ďalším firmám. Nie my sme vytvorili monopol, ale oni, pretože od svojich zámerov ustúpili alebo nesplnili podmienky na podnikanie v tejto oblasti.“
Štefanov priznáva, že v kasíne sú aj hracie automaty. Rozdiel oproti herniam vidí v kontrole návštevníkov. „U nás si nemôže zahrať človek, o ktorom vieme, že bol liečený na gamblerstvo, nevpustíme asociálov.“
Politický spor
Návrh, aby výherné automaty boli zakázané aj v kasínach, od začiatku presadzuje predseda poslaneckého klubu SDKÚ Jozef Babják. „Všetci podnikatelia by mali mať rovnaké podmienky.“
„Som zásadne proti akémukoľvek hazardu, teda aj v kasínach. Sociálna situácia v regióne je taká, že ľudia majú problém uživiť sa a nie ešte míňať peniaze na automaty,“ hovorí poslanec Ivan Hopta (Úsvit).
Predseda poslaneckého klubu Smer v mestskom zastupiteľstve Michal Druga tvrdí, že mesto musí vyhovieť každej žiadosti, ktorá splní zákonom predpísané podmienky. „Koniec koncov nie mesto, ale ministerstvo financií udeľuje licenciu.“
Mikuláš Jesenský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári