Napriek tomu, že vlastníci pozemkov majú od mesta predbežný súhlas. Nepomohlo ani to, že si výstavbu inžinierskych sietí chceli zaplatiť z vlastného. Argument mesta znie: Vzniknú nám náklady na osvetlenie, údržbu komunikácií a vývoz odpadu. Pre neprispôsobivých mesto nedávno postavilo obydlia stovky metrov od zastavanej časti.
SABINOV. Jaroslav Chovan s manželkou zo Sabinova si plánovali postaviť príbytok na pozemku, ktorý zdedili po svojich predkoch.
„V lokalite Nad Ratkami v smere na Červenú Vodu, kde na časť pozemkov bolo už v roku 1995 vydané stavebné povolenie,“ vysvetľuje J. Chovan. Napriek tomu toto územie mesto nezahrnulo do územného plánu, ani do jeho zmien v roku 2008.
Do zmien plánu však v tom čase zapracovali lokalitu Telek, kde mesto postavilo príbytky pre neprispôsobivých.
„Pritom od ostatného domu v meste je novovybudovaná osada vzdialená okolo osemsto metrov, k našim pozemkom sedemsto,“ dodáva.
Poslanci boli proti
Spolu s Chovanovcami chcelo Nad Ratkami získať svoj nový domov takmer 20 ďalších mladých rodín, ktorým rozparcelované pozemky Chovanovci lacno predali.
Ešte predtým však žiadali stanovisko od mesta, aby nepredávali „mačku vo vreci“.
Predbežný súhlas k zamýšľanému zámeru výstavby chatiek a rodinných domov na uloženie inžinierskych sietí podpísal súčasný primátor Peter Molčan (Smer) v roku 2010.
O pár mesiacov sa však už veci mali inak. Vo februári minulého roka žiadosť o súhlas k výstavbe prerokovali poslanci. A zaujali k nej negatívne stanovisko. Vraj z viacerých dôvodov.
„Lokalita sa nachádza mimo hranice zastavaného územia, bez väzby na priľahlé zastavané územie. Územný plán mesta navrhuje dostatok iných vhodných funkčných plôch na výstavbu rodinných domov v hranici zastavaného územia, ktoré zabezpečia efektívne využitie jestvujúcej infraštruktúry územia pri relatívne nízkej ekonomickej náročnosti oproti investičnému zámeru investora,“ uviedol šéf odboru výstavby sabinovského mestského úradu Pavol Tuleja.
Vznikli by náklady s osvetlením a údržbou ciest
Nezavážilo ani to, že stavebníci získali súhlas od všetkých dotknutých organizácií vrátane elektrární, plynární, vodární. A siete si chceli sami zafinancovať.
„To neznamená, že by mestu v súvislosti s touto výstavbou nevznikli žiadne náklady. Zo zákona mestu vyplývajú viaceré povinnosti. Napríklad na úseku údržby komunikácií, odpadového hospodárstva, verejného osvetlenia, ktorých plnenie sa odrazí i vo zvýšení nákladov,“ dôvodil Tuleja.
Oponuje mu však J. Chovan: „Náklady na osvetlenie pri úsporných žiarovkách vychádzajú okolo 400 eur ročne. To si zaplatíme sami. A s vývozom odpadu je to tak, že smetiarske auto aj tak prechádza touto trasou do obce Červená Voda, takže je to obyčajná výhovorka.“
Podľa Tuleju je cieľom mesta využívať zastavané územia obcí alebo plochy v nadväznosti na zastavané územia, stavebné investície umiestňovať do tzv. hnedých plôch, nevytvárať nové izolačné celky a rešpektovať prírodné a historické danosti územia obcí.
Na otázku, prečo sa lokalita Telek dostala do zmien územného plánu, neodpovedal. Ani na to, prečo vydali predbežný súhlas.
Poslanci na ostatnom zasadnutí odsúhlasili novú výstavbu na pozemkoch v smere na Ražňany v lokalite Hliník na Levočskej ulici. Tam má dom aj primátor a buduje sa aj jeho syn.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári