Obyvatelia prešovského Sekčova sa sťažujú na znečisťovanie verejného priestranstva v okolí lavičiek popri cyklochodníku vedúceho od obchodného centra na konci sídliska. Vinia bezdomovcov. Tí sa však bránia a tvrdia, že neporiadok robia osadníci vykrádajúci kontajnery a tí, čo tam chodia popíjať čučo.
PREŠOV. Sedemdesiatročný Andrej Poláček, zvaný Kenedy, sa po 30 odrobených rokoch v závode na výrobu soli stal bezdomovcom. Prišiel o byt, ocitol sa na ulici.
Pochádza z Malého Šariša, ale veľkú časť prežil na prešovskom sídlisku Sekčov. A preto sa tu aj zdržiava. Celé leto presedí na lavičke pred bytovkou na Exnárovej ulici.
Tá je umiestnená popri cyklistickom chodníku vedúcom od obchodného centra. Jej okolie je ustavične znečistené tisícami cigaretových ohorkov.
„To nerobia bezdomovci. Ja nefajčím. Chodia sem posedávať pijaci čuča. A neporiadok v okolí kontajnerov robia Rómovia, ktorí sa tu chodia prehrabávať,“ tvrdil.
Podľa neho osadníci, ktorí celý život nepracovali, sa neštítia okradnúť ani tých najbiednejších bezdomovcov.
„Preto peniaze so sebou ani nenosím. Mám ich u kamarátky. Každý deň, keď ide vyvenčiť psa, mi prinesie päť eur. Mne to stačí, vyžil som aj z dvoch eur na deň. Kúpim si polievku a teraz v horúčavách aj dve pivá,“ dodal čisto oblečený muž s inteligentným prejavom. Aj o dodávku čistého oblečenia sa mu stará kamarátka.
Starec premýšľa, že sa na zimu uchýli do domova: „Prezimovával som u kamarátov. Tí však fajčia a mne prekáža cigaretový dym. Preto som v lete na ulici.“
Čas si kráti aj prechádzkami v lese po okolí: „Kúpil som si trojmesačný voľný lístok na mestskú dopravu. Včera som sa bol pozrieť na Cemjate.“ Prespáva pri Toryse, s rovnako biednymi, v stane.
Pokuty sa nedajú vymôcť
Mestská polícia eviduje problém so znečisťovaním verejného priestranstva v rôznych častiach mesta v blízkosti obchodných domov.
Bezdomovcov však v prípade, že sa nedopúšťajú porušenia verejného poriadku, sankcionovať nemôže. Ak sa však priestupkov dopúšťajú, pokuty sú nevymožiteľné.
Je to dlhodobý problém, ktorý je možné vyriešiť len legislatívnou zmenou. „Napríklad odpracovaním si pokuty verejnoprospešnými prácami. V súčasnosti je situácia taká, že mestská polícia pri požívaní alkoholu na verejnom priestranstve aspoň odoberie alkohol ako dôkaz – vec, ktorou sa spáchal priestupok, a posiela obvodnému úradu,“ uviedla hovorkyňa Prešova Veronika Kmetóny Gazdová.
Bezdomovci v čistom
Mesto v spolupráci so sociálnymi partnermi začalo v tejto súvislosti začiatkom leta s projektom Aj keď na ulici, ale čistí. Cieľom je poskytnúť možnosti samosprávy aj štátu pri riešení problematiky ľudí bez domova a pomôcť im.
Gréckokatolícka charita v centre Pod Táborom pomáha občanom s poskytovaním hygienickej očisty, čistým oblečením, teplým jedlom. Môžu o to požiadať osobne. Pokiaľ nie sú vo fyzickej kondícii, aby o to požiadali sami, možno im poskytnúť pomoc aj prostredníctvom občanov, ktorí ich stretávajú na ulici, kontaktovaním oddelenia sociálnych služieb mestského úradu prípadne gréckokatolíckej charity.
Obyvatelia mesta, ktorí sú svedkami verejného pohoršenia alebo agresivity bezdomovcov, môžu kontaktovať mestskú políciu na čísle 159 v nepretržitej prevádzke. „Sociálni pracovníci z charity následne prídu, budú ho sprevádzať do svojho zariadenia, poskytnú mu hygienickú očistu, čisté oblečenie, jedlo a samozrejme základné poradenstvo. Pokiaľ bude ochotný prijať pomoc aj opakovane, môže byť poskytnuté prístrešie v nocľahárni a ďalšie sociálne služby,“ uvádza hovorkyňa mesta.
Keď sa však rozhodne vrátiť na ulicu, bude aspoň čistý a nebude u ostatných občanov vzbudzovať pohoršenie svojím vzhľadom a správaním, dodala hovorkyňa. Mesto tak chce skultúrniť verejné priestranstvá a najmä zachovať dôstojnosť ľuďom, ktorí rôznym spôsobom prišli o svoje bývanie a sú nútení prežívať na ulici. V súčasnosti takto charita pomáha približne 150 ľuďom.
tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári