STROPKOV. Ďalšie stanice RLP v okolí Stropkova zasahovali v ôsmich podobných prípadoch.
V jednom prípade museli rodinní príslušníci použiť aj autoinjektor (ampulku adrenalínu, ktorú musia mať pri sebe ľudia už v minulosti diagnostikovaní na alergiu na niektorý druh hmyzieho jedu - pozn. red.)
Spomínaných alergických reakcií pribúda a objavujú sa aj u ľudí, ktorí nikdy predtým nemali po bodnutí hmyzom vážnejšie zdravotné problémy.
„Nástup účinku alergickej reakcie je u každého človeka individuálny. Závažnosť reakcie súvisí s viacerými faktormi, ako je vek, lokalizácia bodnutia, predpoklad senzitivity, stupeň alergickej reakcie. Bežný laik môže rozlíšiť ťažkú alergickú reakciu na základe príznakov, ktoré sa rozdeľujú do štyroch stupňov,“ hovorí vedúca Edukačného tréningového centra a supervízorov Falck Záchranná a. s. Martina Vítková.
„Stalo sa mi to pred dvoma týždňami. Išiel som v aute, bolo horúco, takže som mal otvorené okno, cez ktoré vletel dnu sršeň. Dostal sa mi pod košeľu a dvakrát ma bodol do chrbta. Zacítil som veľkú bolesť, potom ma začalo všetko svrbieť a začal som sa dusiť. Keď som zbadal zdravotníkov, stihol som im ešte povedať, že ma uštipol sršeň a skolaboval som. Toto všetko sa udialo v priebehu hodiny. Pár dní ma nechali v nemocnici na pozorovanie. Keby som nevyhľadal lekársku pomoc, mohol som dopadnúť oveľa horšie,“ opísal nám svoju skúsenosť pán Michal.
Ďalšia alergička sa už niekoľko rokov v letnom období nepohne z domu bez adrenalínového pera a predpísaných tabletiek.
„Cestou do práce ma do ramena bodla osa. Nevenovala som tomu veľkú pozornosť, lebo sa mi to nestalo prvýkrát. O dve minúty som bola v práci, priložila som si na miesto bodnutia studený obklad. Lenže odrazu mi začalo búšiť srdce, triasli sa mi ruky, začala mi opúchať tvár a sťahovalo mi hrdlo. Našťastie, liek zabral. Môj alergológ mi potom na základe vyšetrenia predpísal adrenalínové pero a antihistaminiká.“
Hniezda likvidujú aj hasiči
Niektoré druhy bodavého hmyzu si stavajú hniezda v blízkosti obydlí, čo znamená určité riziko najmä pre deti a alergikov.
Ľudia sa v takýchto situáciách často obracajú na hasičov.
„Pokiaľ nám niekto zavolá a požiadavka na odstránenie hniezda je opodstatnená, prídeme a zlikvidujeme ho. Tohto roku sme v podobnom prípade ešte nezasahovali. Možno preto, že ľudia používajú na likvidáciu hmyzu chemické prípravky voľne predajné napríklad v drogériách,“ povedal nám jeden zo stropkovských hasičov.
Autor: ada
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári