Mesto pred mesiacom začalo robiť poriadky s neplatičmi a zo Starej Tehelne deložovalo osem rodín.
PREŠOV. Platiť nájomné musí každý, bez rozdielu. Výnimkou nie sú ani tí, ktorí nemajú prácu. Je však zarážajúce, ak sa na ulici ocitne aj človek, ktorý sa do ťažkej životnej situácie nedostal jednoznačne vlastnou vinou.
Manželia Balogovci sa narodili s vážnou poruchou zraku. Napriek tomu sa vyučili a do roku 1989 obaja pracovali. Teraz sa dostali na ulicu. Aj s dvomi neplnoletými dcérami.
„Vznikol nám dlh na nájomnom údajne ešte v roku 1994. Teraz sa spamätali, v júni nám poslali výzvu na vypratanie bytu. O mesiac nato sme dlh uznali a podpísali dohodu o jeho splácaní. Hneď sme aj začali posielať peniaze. Aj tak nás deložovali,“ posťažoval sa 41-ročný Rudolf Balog ukazujúc výpis o zaplatenej 200-eurovej splátke a ďalších dvoch na sumu 70 a 50 eur.
Invalidný dôchodok oboch dovedna predstavuje sumu 500 eur. Za prenájom bytu na Tehelni mali platiť 73 eur mesačne, ďalších 50 eur za elektrinu, 60 za plyn: „Chcel som to dať odpojiť, aby som mal na splátky za byt. Poberám 10-eurový príspevok pre bezvládnosť, žiadna banka nám úver neposkytne.“
Ich celkový dlh sa vyšplhal na vyše 6-tisíc eur.
Dievčatá sú ich očami
Keď sa jeho manželka dozvedela, že zamestnanci úradu ich prídu vyhodiť z bytu, ušla aj s dcérami vo veku 12 a 15 rokov. Bála sa, že jej ich vezmú.
„Za žiadnych okolností o ne nemôžeme prísť. Sú naším zrakom,“ uviedla 39-ročná Beáta Balogová. „Keby nám ich vzali, ja som schopný sa aj pod vlak hodiť,“ dodal jej manžel.
Počas deložácie bol v byte, stihol vziať oblečenie dcér do dvoch tašiek: „Všetko ostatné zhabali a údajne spálili. Ak manželka perie moje veci, musím ležať pod paplónom, aby som nebehal holý.“
Tri dni sa aj s dcérami túlali po staniciach, kríkoch. „Nemali sme sa ako umyť, smrdeli sme. Uchýlili nás na charite, ale zmluvu máme iba do konca mesiaca,“ dodali.
Nedokážu si predstaviť, ako budú fungovať ďalej, v septembri dievčatá musia nastúpiť do školy. Jedna z nich je vážne chorá.
Súd im nariadil opustiť byt ešte v roku 1995
Podľa hovorkyne mesta Veroniky Kmetóny Gazdovej sa táto rodina sedem rokov zdržiavala v byte bez právneho dôvodu. Byt ani po opakovaných výzvach v zmysle právoplatného súdneho rozhodnutia neopustili.
Súd im nepriznal bytovú náhradu. Mesto teda pred mesiacom pristúpilo k jeho komisionálnemu vyprataniu.
„Mesto s obyvateľmi v týchto lokalitách prostredníctvom pracovníkov úradu dlhodobo pracuje. Za posledné obdobie je vo väčšine prípadov viditeľný progres, či už hospodárením prostredníctvom inštitútu osobitného príjemcu, dohodnutím postupov pri splácaní dlhov, ktoré sa postupne splácajú, alebo aj projektom Škola rodinných financií,“ dodala hovorkyňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári