PREŠOV. Ak dnes človek nechce sedieť doma ale zarábať, je často nútený za prácou vycestovať. Prioritou pre väčšinu je ale robiť aspoň v kraji, kde bývajú.
Potvrdzujú to aj štatistiky spoločnosti Profesia, podľa ktorých ľudia zo všetkých krajov Slovenska najčastejšie uvádzajú, že by chceli pracovať vo „svojom“ kraji.
„Najvyššiu, vyše 19–percentnú mieru nezamestnanosti, má Prešovský kraj. Napriek výrazným regionálnym rozdielom, prácu mimo miesta bydliska si hľadá 44 percent uchádzačov,“ vysvetľuje Ivana Molnárová, výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia.
Štyridsiatnik Zdenko zo Záhradného (okr. Prešov) je vyučený automechanik a viackrát robil v Česku rôzne práce, aj tesárske. Je však rád, že teraz si našiel prácu v blízkosti jeho bydliska: „Nemal som istý čas prácu, no naskytlo sa mi robiť tu neďaleko. Je to taká stavbárska robota, takže je to fajn, pretože som s rodinou, čo je dôležité.“
Mladí nemajú problém vycestovať...
Najochotnejší pracovať mimo kraja svojho bydliska sú ľudia v najmladšej vekovej kategórii.
„Približne polovica ľudí do 24 rokov uvádza vo svojom životopise okrem miesta svojho bydliska aj iný kraj ako miesto, kde si hľadajú prácu. Vo vekovej kategórii od 25 do 34 rokov ešte stále približne každý druhý uchádzač o prácu deklaruje, že by za prácou aj odišiel alebo dochádzal. Ľudia starší ako 35 rokov už majú ochotu migrovať za prácou nižšiu. Záujem o prácu v inom kraji má menej ako tretina uchádzačov,“ dodáva Molnárová.
Autor: via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári