Konkrétne išlo o Angličanov, Belgičanov, Turkov, Cyperčanov a Rumunov. Všetci sa zaujímali o naše tradície a remeslá.
PREŠOV. Dedičstvo predkov si každá európska krajina opatruje a práve táto skupina ľudí sa v rámci projektu Most tradičných remesiel zaujíma najmä o tradície v rôznych krajinách.
Po predchádzajúcich návštevách v anglickom Walese, na Cypre a v Rumunsku tentoraz pricestovali na Slovensko. Pestrá expozícia múzea ich naozaj zaujala a to nielen preto, že organizátori ich v múzeu privítali koláčom aj pohárikom.
Obdivovali výšivky na šarišských krojoch, krosná, kolovraty aj vybavenie niekdajšej kuchyne, vrátane používaných nádob či klasickej izby s kolískou, posteľou aj detskými hračkami.
„Som unesená z tejto expozície. Sú tu koncentrované nádherné veci, cez ktoré som mohla lepšie spoznať Slovákov. Za krátky čas som sa naučila veľa o vašich národných dejinách. Zaujali ma výšivky, čipky, ale aj drevené nádoby,“ povedala nám koordinátorka z anglického Walesu Carroll Nunnerley.
Belgičanky sa chceli naučiť paličkovať
Najpočetnejšiu skupinu tvorili Belgičanky a tie sa zaujímali najmä o soľnobanskú čipku. V ich krajine má totiž čipkárstvo bohatú tradíciu, ale tamojšie vzory aj nite sú iné, ako naše.
Chceli sa preto dozvedieť viac aj o technike paličkovania. Toto želanie 25 Belgičankám splnili.
V prešovskom PKO pre nich zorganizovali workshop, na ktorom im čipkárka Jana Frajkorová prezradila zaujímavosti z histórie, ale aj to, ako sa čipka neskôr využívala aj v odevoch, šperkoch či bytových dekoráciách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári