Zväčša úväzkoví starostovia riadia obce na diaľku alebo po pracovnom čase v inom zamestnaní.
BODRUŽAL/MIROĽA/PSTRINÁ. V malých obciach Svidníckeho okresu, v ktorých žije okolo 50 obyvateľov, je na obecných úradoch problém nájsť otvorené dvere.
Miestni starostovia úradujú na čiastočné úväzky. Nájsť ich kontakt na úradnej tabuli nie je samozrejmosťou.
„Minimálne oznam na dverách by mal byť ako všade na úradoch. Pre cudzích ľudí by to bolo lepšie. Ak nám niečo treba, skôr to riešime u starostu doma,“ hovorí Božena Chomová z Mirole.
„Sú to zbytočne vynaložené peniaze. Našu starostku vidíme niekedy raz za dva týždne. Starostovia v menších obciach sú často len formálni ľudia. Keď si niečo potrebujem vybaviť, idem radšej do Svidníka,“ skonštatoval Ladislav Suvák z Pstrinej.
Úradujú po pracovnom čase
V obci Bodružal ľudia chodia za starostom platiť miestne dane či pre iné vybavovačky k nemu domov po pracovnom čase.
„Ako úväzkový starosta nie som stále na obecnom úrade. Cez mobilný kontakt som v dosahu. Ľudia za mnou chodia po pracovnom čase. Musím sa ešte nejako živiť, pretože z platu z tretinového úväzku sa nedá vyžiť,“ hovorí starosta Dušan Zelizňák (Smer).
Obecný úrad v Miroli má podľa starostu svoje telefónne číslo. Ľudia ho skôr zastihnú na mobilnom čísle či pri rozvoze chleba.
„Cez týždeň som v obci v stredu alebo aj v poobedňajších hodinách. V obci ráno vozíme chlieb a mlieko, tak to tam riešime. Ak niečo treba, ide sa to hneď vybaviť,“ povedal starosta Michal Kurečko (SDKÚ).
Kontakt na starostku Pstrinej je podľa ľudí zverejnený v miestnom obchode, ktorý je otvorený trikrát do týždňa.
„Som zamestnaná na tretinový úväzok. V obci ma ľudia poznajú, majú na mňa všetci kontakt. Ak majú nejaký problém alebo niečo potrebujú, kontaktujú ma telefónom a vybavíme to. Nie je problém, aby ma nezastihli,“ reagovala starostka Anna Mihaliková (SaS).
Zákon úradné hodiny neukladá
Povinnosti obecného úradu definuje Zákon o obecnom zriadení. Podrobnosti, v akom čase by mal byť úrad otvorený, však neupravuje.
„Musí byť zabezpečený príjem podaní od občanov, to znamená, že by mala fungovať minimálne jeho podateľňa,“ uviedla Natália Hattalová z komunikačného odboru ministerstva vnútra. Obec by podľa zákona mala zohľadňovať potreby obyvateľov.
„Umožnený by mal byť kontakt so starostom ako výkonným orgánom obce. V opačnom prípade je možné podať podnet na príslušnú prokuratúru, ktorá je orgánom vykonávajúcim dozor nad zachovávaním zákonnosti v územnej samospráve,“ dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári