Ak ste sa zatiaľ nerozhodli, ako budete tráviť víkend a chcete sa vybrať na výlet, odporúčame vám navštíviť Lesný náučný chodník Sigord.
ZLATÁ BAŇA/KOKOŠOVCE. Počas prázdnin a dovoleniek ľudia viac vyhľadávajú rôzne turistické miesta. Jedným z nich je aj lesný náučný chodník Sigord.
Je situovaný v pohorí Slanských vrchov a prechádza katastrálnymi územiami obcí Kokošovce a Zlatá Baňa.
„Po trase sa môžete dozvedieť niečo z histórie lesníctva, o plavebnom vodnom kanáli aj o lesnej železničke. Zastaviť sa dá pri Pamätnom háji Alžbety Bavorskej či Jubilejnom háji na Sigorde. Na trasách sa nachádzajú studničky, altánky, ohniská a lavičky,“ hovorí Miroslav Kováč z Ústredia OZ Lesy Prešov.
V rámci turistiky sa môžu návštevníci tohto chodníka dozvedieť o lesných škôlkach, o poľovnej zveri aj rastlinách a živočíchoch tu žijúcich.
Dĺžka trasy lesného detského okruhu je 2 900 metrov, prevýšenie detského 70 metrov. Cyklistický chodník – obojsmerný, samoobslužný, sezónny letný pre bicykel, grafický s exponátmi. Dĺžka trasy je 3 000 metrov, prevýšenie 90 metrov.
Studnička Sisi
Na trase sa môžete dozvedieť aj niečo o rakúskej cisárovnej Alžbete Bavorskej, zvanej Sisi.
„Historické záznamy hovoria o roku 1895, keď cisárovná Alžbeta so svojím pompéznym sprievodom pricestovala do Šarišskej stolice, kde navštívila Bardejovské Kúpele. Na jej počesť bol pomenovaný liečebný dom Alžbeta, pri ktorom je aj socha z roku 1903. Pri tejto návšteve Šariša ju zaujala aj bohatá história lokality Slanských vrchov, hlavne ťažba opálov, soli a možno aj tieto minerálne pramene. Podľa rozprávania v tejto doline na lúčke pri hornom minerálnom prameni Kyselka pri potoku bol pre cisárovnú a jej sprievod pripravený obed. O tri roky neskôr (10. septembra 1898) sa udiala tragédia. Stala sa vo Švajčiarsku v Ženeve, kde taliansky anarchista Luigi Lucheni cisárovnú Alžbetu zavraždil. Po tejto tragickej udalosti na jej počesť a pamiatku bola postavená na tomto mieste táto kamenná mohyla s pamätnou tabuľou nad studničkou s názvom studnička Sisi,“ podčiarkuje Kováč.
Plavebný kanál a lesná železnička
Ďalšou zaujímavosťou v rámci lesného náučného chodníka Sigord je aj Delniansky plavebný kanál a delnianska lesná železnička.
„Drevený kanál s prevýšením 515 m mal lichobežníkový profil 82x45x60 cm a viedol od Zlatej Bane pozdĺž potoka Delňa do Kokošoviec, kde sa stáčal k Solivaru. Rok 1917 bol koncom funkčnosti plavebného kanála a začiatkom činnosti novovybudovanej úzkokoľajnej lesnej železnice pre odvoz dreva. Na výstavbu bolo pridelených 200 ruských vojenských zajatcov, ktorí ju postavili na trase zo Solivaru cez Sigord na Zlatú Baňu,“ podotýka Kováč. V roku 1926 bola trasa dobudovaná až na Pusté pole.
V rokoch 1954 – 1955 trať bola zrušená ako nerentabilná po tom, čo bola postavená cesta z Kokošoviec do Zlatej Bane a drevo sa začalo zvážať nákladnými autami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári