Podľa inšpektora životného prostredia to spôsobilo viacero faktorov. Jedným z nich je teplo a nedostatok kyslíka vo vode.
PREŠOV. Rybári sa nestačili čudovať. Pri mestskej hale spozorovali vo vode množstvo rýb plávať bruchami prevrátenými nahor.
Zalarmovali kompetentných cez tiesňovú linku 112. Prípadom sa začala zaoberať civilná ochrana.
„Privolali sme inšpektora z inšpekcie životného prostredia,“ uviedol šéf Civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Prešove Jozef Čorba.
Mŕtve ryby tam rybári videli i vo štvrtok večer. „Napočítali sme okolo osemdesiat kusov,“ povedal nám jeden z nich.
Hospodár prešovského rybárskeho zväzu Juraj Smerek bol pri odhade množstva rýb opatrný: „Ja som tam nebol, ale vraj malo ísť o približne 500 kíl.“ Išlo najmä o bielu rybu, podustvu a jalca.
Za úhyn môže viacero činiteľov
Inšpektor Slovenskej inšpekcie životného prostredia z Košíc Vladimír Vargovič nemal informácie o masívnom úhyne: „Aj s rybármi sme sa rozprávali, že išlo o zopár kusov.“ Podľa neho vyhynuli všetky vekové kategórie. Spôsobili ho viacero faktorov.
Inšpektor na mieste, ešte v stredu večer, urobil základný fyzikálno-chemický rozbor. Jednotlivé ukazovatele boli v povolených limitoch prípustného stupňa znečistenia.
„Odmeral som aj teplotu vody, tá ma 24,4 stupňa Celzia. Množstvo kyslíka vo vode bolo 3,2 miligramu. Minimálne množstvo by podľa nariadenia malo byť 5 a viac. Teda vo vode bol deficit kyslíka a voda mala vysokú teplotu,“ dodal inšpektor.
Čím vyššia je teplota vody, tým menej na seba viaže kyslík. Prispelo aj sucho a s tým spojená nízka hladina vody: „Na inkriminovanom úseku vidno na dne kamene, ktoré sú suché. Je tam minimum vody a rýchlo sa prehreje.“
V tom čase bola v spomínanej lokalite zaznamenaná aj intenzívna búrková činnosť. Voda bola sfarbená do hneda, zvírilo sa blato, bahna. Bol silný prívalový dážď a vtedy sa aktivujú aj odľahčovacie komory a vyteká voda z kanalizácie bez čistenia.
„Ale je to povolené vypúšťanie. Na to tie komory sú, aby takýmto spôsobom odvádzali dažďovú vodu z kanalizácie a nedošlo k zaplavovaniu čistiarne odpadových vôd,“ vysvetlil V. Vargovič.
Všetky tieto okolnosti prirodzeného charakteru zapôsobili naraz a mali vplyv na to, že ryby pozdochýnali. „Nebolo to spôsobené ľudským pričinením,“ uzavrel inšpektor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári