Známy Pamätník Československého armádneho zboru vo Vyšnom Komárniku (okr. Svidník) niekoľko týždňov obopína lešenie. Múzejníci z Vojenského historického ústavu (VHÚ) zvažujú aj zmenu súsošia.
VYŠNÝ KOMÁRNIK. Posledné rekonštrukčné práce na Pamätníku Československého armádneho zboru prebiehali pred dvanástimi rokmi. Statické posudky spred troch rokov ukázali, že dvadsaťosemmetrový pylón musia zrenovovať.
„Dlhodobo vykazoval závažné nedostatky. Išlo o praskliny v obvodových múroch. Rekonštrukcia prebieha pod dohľadom pamiatkarov. Budú sa čistiť obvodové plochy, všetky kamenné dosky, rovnako aj celý priestor pamätníka sa opäť vyskladá,“ priblížil riaditeľ VHÚ Bratislava Miloslav Čaplovič.
Rekonštruovaný pamätník obopína lešenie a pre bezpečnosť je opáskovaný. Náklady na jeho komplexnú opravu vyčíslili do 50-tisíc eur.
Renováciu pamätníka využili aj na návrat k pôvodnému československému znaku. Ten posledný kovový s hviezdou a symbolom SNP (Kriváň, na ktorom horí oheň), osadený v roku 1964, pod sebou ukrýval pôvodný kamenný z roku 1949.
„Vraciame tak pamätníku vzhľad, aký mal v čase, keď bol odhalený. Nemôžeme prekrývať históriu štátnymi znakmi. Vojaci, ktorí sú pochovaní na Dukle, prisahali na štátny znak s českým levom a slovenským dvojkrížom,“ reagoval riaditeľ VHÚ.
Za pomoci žeriava znak ČSSR odstránili. Pôvodný kamenný štátny znak ČSR nechajú zreštaurovať.
„Je z tatranskej žuly. Tento materiál bude špeciálne namiešaný a znak bude zreštaurovaný tak, ako pôvodne vyzeral. Novší znak, ktorý je relikt svojej doby, určite nevyvezieme na smetisko, ale zachováme ho v depozite,“ dodal Čaplovič.
V pláne aj výmena súsošia
Za 63 rokov boli súčasťou duklianskeho pamätníka tri súsošia. To posledné, pod názvom Žalujem, bolo inštalované v roku 1964. Autorom je Ján Kulich.
Žena na ňom ďakuje sovietskemu vojakovi za oslobodenie. Múzejníci zvažujú návrat pôvodného súsošia.
„Túto otázku chceme otvoriť hlavne z historického hľadiska. Akademicky rokujeme s českou stranou o návrate sochy vojaka, ktorý drží čestnú stráž a dáva na poctu zbraň padlým. Na pamätníku československých vojakov by malo byť súsošie, ktoré s ním korešponduje. Pre bronzové súsošie, ktoré je tam dnes, by sme našli vhodné miesto na cintoríne sovietskych vojakov,“ dodal Čaplovič.
Práce na duklianskom pamätníku budú podľa múzejníkov ukončené do začiatku októbra, keď sa budú konať oslavy 68. výročia Karpatsko-duklianskej operácie.
Odstránili štátny znak. Doterajší československý štátny znak z pamätníka zosadili za pomoci žeriava.
Kovový štátny znak ČSSR. V roku 1964 prekryli pôvodný kamenný štátny znak ČSR z roku 1949.
Návrat českého leva a slovenského dvojkríža. Kovový štátny znak s hviezdou a symbolom SNP, osadený v roku 1964, pod sebou ukrýval pôvodný kamenný z roku 1949. Foto k článku: VHÚ
Ako vyzerá areál na Dukle a ďalšie pamätné vojnové miesta v regióne
Pozrite si fotogalériu >>
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári