PREŠOV. Nový grafikon, podľa ktorého by sa malo zrušiť na východe Slovenska 69 spojov, by mal začať platiť koncom roka. Proti takému rozhodnutiu sa vyjadrili aj krajskí poslanci tým, že prijali na utorkovom zastupiteľstve uznesenie. V ňom jasne deklarovali, že s novým grafikonom nesúhlasia.
Zároveň požiadali železničnú spoločnosť a ministerstvo dopravy o zachovanie vlakových spojov v takom rozsahu, aký platí v súčasnosti. Podporovať chcú najmä zachovanie doterajšieho spojenia Prešov-Bratislava cez Zvolen a zavedenie priameho vlakového spojenia cez Žilinu.
Pred poslancami vystúpil aj občiansky aktivista, ktorý spustil petíciu – Jozef Róbert Šmigalla, ktorý informoval, že podpisovanie hárkov bude pokračovať do konca augusta.
Šmigalla: Nový grafikon je zlý
„Grafikon je zostavený veľmi nešťastne. Keby sa zmeny uplatnili, ľudia cestujúci na trati z Košíc do Prešova by sa ráno nedostali načas do práce, lebo príchody sú tam navrhnuté 1 minútu pred šiestou ráno, dve minúty po siedmej hodine a minútu pred ôsmou. Rovnako je to aj v smere z Lipian do Prešova. Zachované sú len školské spoje s príchodom pred pol ôsmou ráno. Je to celé zlé,“ argumentoval Šmigalla.
Zdôraznil, že doprava má byť zrušená na trati Spišské Vlachy – Spišské Podhradie, tiež spoje na úseku Stará Ľubovňa - Plaveč - Lipany.
Prešovský samosprávny kraj adresoval ministerstvu dopravy 28 pripomienok. Deväť z nich rezort údajne zapracoval do nového grafikonu, 19 nevyhovel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári