Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
PREŠOV. Vedľa podporných stanovísk zo strany ľavice aj nezávislých poslancov prevažovali kritické. Po dlhej diskusii návrhová komisia prišla s prekvapujúcim uznesením, ktoré väčšina zastupiteľstva odhlasovala.
Poslanec Igor Andrejčák (Smer-SD) ako zástupca HC Prešov na podporu návrhu argumentoval, že Mestská správa služieb (MSS) doteraz dostávala ročne 327-tisíc eur na prevádzku a oni žiadajú len 297-tisíc. Tiež dotáciu od mesta vo výške 112-tisíc do konca roka.
Tu nastala zmena, lebo pôvodne chceli žiadať 132-tisíc. Zdôraznil, že pre športové kluby budú garantovať 2 700 ľadohodín a ročne budú do obnovy štadióna investovať 33-tisíc eur.
Z poslaneckých lavíc zaznelo veľa kritických reakcií. Najviac z nich sa týkalo faktu, že návrh bol podaný bez akejkoľvek štábnej kultúry, nie je pod ním nikto podpísaný a nie je na ňom ani návrh uznesenia.
To predložil poslancom ústne Igor Andrejčák, hoci nešlo o žiadnu formalitu. Návrh si totiž vyžadoval nielen zmenu nájomného vzťahu, ale aj prijatie rozpočtového opatrenia na dotáciu.
HC Prešov zožal ostrú kritiku
Námietky poslancov hovorili jasnou rečou. Peter Krajňák (Most-Híd) napríklad namietal, že občianske združenie nemá ani štatút, ani stanovy.
„Ak HC Prešov prevezme práva a povinnosti po Antes Pro, ktoré vyhralo obchodnú súťaž, bude to v rozpore so zákonom o majetku obcí. Som proti rýchlym riešeniam. Naopak, mali by sme najprv pripraviť jasné dotačné pravidlá, ktoré chýbajú a až potom čosi schvaľovať,“ zdôraznil Richard Drutarovský (SaS).
Faktom totiž je, že dotácia z mestského rozpočtu na ľadohodinu v hodnote 110 eur znamená, že mládežnícke športové kluby doplácajú len 5 eur. V skutočnosti sa teda všetci daňoví poplatníci skladajú na každú jednu hodinu sumou 105 eur.
K návrhu sa kriticky vyjadril aj hlavný kontrolór Milan Tkáčik.
„Zastupiteľstvo už dvakrát neschválilo dotáciu pre Antes Pro a ani HC Prešov podľa mňa vôbec nevie, koľko potrebuje na prevádzku štadióna. Ak je tu snaha odovzdať štadión k 1. septembru, tak treba zvážiť aj dopady. Každá zmena znamená nielen rozpočtové opatrenie, ale terajší nájomca bude musieť prepustiť ľudí a vyplatiť im odstupné, pričom príprava sezóny tiež stála peniaze. Ideme zlým smerom,“ konštatoval hlavný kontrolór.
Poslanec Vasiľ Janko (SDKÚ-DS) žiadal, aby vystúpila riaditeľka MSS Ivana Pronerová a vysvetlia financovanie štadióna, prípadne reálne posúdila návrh HC Prešov. Primátor Pavel Hagyari (nez.) to nedovolil.
Uznesenie odhlasovali
Napokon návrhová komisia predložila poslancom uznesenie, ktoré malo všetky pochybnosti vyriešiť.
Poslanci teda odhlasovali, že návrh HC Prešov sa má dopracovať a predložiť na zastupiteľstvo 12. septembra.
Ďalej má zastupiteľstvo na ďalšom zasadnutí rozhodnúť o osobe, ktorá bude zastupovať orgány HC Prešov.
Bola to reakcia na kritiku o tom, že poslancom Andrejčákovi a Kleinovi nikto nedal mandát na pôsobenie v správnych orgánoch.
Ďalšou úlohou bude zapracovať do materiálu požiadavku, že 1 percento z rozpočtu mesta bude venované na podporu mládežníckeho športu.
Do uznesenia sa dostala aj požiadavka vypracovať dotačné pravidlá s termínom do decembra 2012.
Ďalšie dva body boli prekvapujúce. Prijali aj požiadavku na zmenu zakladajúcej listiny MSS tak, aby v nej figurovali 3 konatelia, pričom dvaja budú oprávnení rozhodovať.
Tu sa už hovorilo o konkrétnych menách a to o Petrovi Bobkovi a Jurajovi Hudačovi, teda konateľoch spoločnosti Real Prešov.
Uznesenie teda naznačuje smer kauzy. Plán A bol, aby Antes Pro prevzalo štadión a ten v júli nevyšiel.
Plán B bol v podobe Občianskeho združenia HC Prešov, ktoré malo ambíciu prevziať štadión. Ani ten zatiaľ nevyšiel.
Na rad prichádza plán C cez spojenie Realu Prešov a MSS.
Ak dvaja konatelia z troch podporia zmenu nájomcu a uvoľnia štadión, odpor Pronerovej bude bezpredmetný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári