Haniske dominuje súsošie na Furči pripomínajúce pamiatku východoslovenského roľníckeho povstania. Chystajú sa tam oslavy.
HANISKA. Prešovčania majú Hanisku vskutku na skok. Má veľmi dobré spojenie, prechádza tadiaľ MHD, SAD, železnica, dá sa prísť i na taxíku, bicykli či pešo.
Na celodenný rodinný výlet aj s deťmi je to ideálne miesto. Možnosti relaxu poskytuje už samotný lesopark.
Ďalším lákadlom je národná kultúrna pamiatka - pamätník s históriou a výhľadom na okolie či tri minirálne pramene: Malý Borkút, Veľký Borkút a Čurek.
„Máme ešte maličký, štvrtý prameň Popík, ktorý poznajú skôr miestni,“ prezradil „furčológ“ Peter Luterančík, inak čerstvý dôchodca a dlhoročný pracovník kultúry.
Dominantou Hanisky je národná kultúrna pamiatka (NKP) na kopci Furča - pamätník východoslovenského roľníckeho povstania z roku 1831.
P. Luterančík zvýrazňuje, že z kopca je krásny výhľad: „Vidieť celé údolie. Košickú kotlinu i Slanské vrchy, ako aj prešovské sídliská Sekčov a Šváby.“
Furča i Borkút sú stále vyhľadávanými lokalitami. „V poslednom čase sa rozmohla najmä cykloturistika. Sú tu dobré podmienky aj pre horské bicykle a downhill,“ vraví náš sprievodca.
Pri vstupe na Furču vyrastá nový areál, oddychová zóna pre rodiny s deťmi.
Obľúbené miesto výletov
„Kedysi bol Borkút miestom výletov prešovskej smotánky. V 20. a 30. rokoch minulého storočia tu organizovali majálesy, pikniky. Pre Haniščanov je kopec Furča synonymom prvých stretnutí, výletov, pravidelne sa tam robili vatry,“ načrel do histórie Peter Luterančík, ktorý s partiou zorganizoval niekoľko podujatí a brigád.
Najbližší spomienkový deň venovaný pamiatke vsl. roľníckeho povstania bude túto nedeľu o 13. hodine.
„Súčasťou spomienky bude prednáška o tejto historickej udalosti, alegorický sprievod i scénky predstavujúce boje medzi roľníckymi povstalcami a uhorskými drábmi,“ opisuje program Ladislav Matisko z Matice slovenskej.
Hanisku a jej dominantu neminuli legendy. Jedna z nich hovorí o tom, že niekde pod pamätníkom sa nachádza poklad v podobe vzácnych listín.
Mýty vznikli aj okolo hlavnej postavy súsošia. „My ho voláme Jánoš, ale Prešovčania tvrdia, že je to Laci Pavlovič, tešiaci sa zo streleného gólu za Tatran,“ smeje sa Peter Luterančík ml., syn nášho sprievodcu.
Dodáva, že hoci sú Haniska a Furča známymi miestami, aspoň pre Prešovčanov, často si ľudia myslia, že sa nachádzajú pri Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári