Kúpeľní hostia kritizujú stav budov a služby.
BARDEJOV. Bardejovským Kúpeľom radikálne klesol počet klientov. Za prvý polrok tohto roku ich navštívilo o 1 142 menej ľudí ako za prvý polrok 2011. Vedenie kúpeľov je presvedčené, že za poklesom návštevnosti je zmena hradenia kúpeľných pobytov.
Pacientov s cukrovkou, tráviacimi ťažkosťami a vysokým tlakom zmenou legislatívy preradili z kategórie A do kategórie B.
„Ľudia, ktorí sú chronicky chorí a sú na dôchodku, nemajú dostatok prostriedkov na to, aby si vedeli kúpeľný pobyt zaplatiť. Keď bol klient v kategórii A, platil zhruba 33 eur, dnes je to pri kategórii B medzi 500 až 600 eurami za 21-dňový pobyt,“ uviedol generálny riaditeľ Bardejovských Kúpeľov Jaroslav Komora.
Podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Zuzany Čižmárikovej sa ministerstvo nechystá robiť zmeny v indikácii kúpeľnej liečby. Prilákanie klientov ostáva na samotných kúpeľoch. Znížený počet kúpeľných hostí vedia podľa Komoru zvládnuť.
„Pokles klientov cez poisťovne kompenzujeme inými klientmi, najmä samoplatcami. Výrazne sa nám začalo dariť na ruskom a ukrajinskom trhu,“ dodal.
Kúpeľní hostia: Štyridsať rokov bez zmeny
Kúpele pri Bardejove sú podľa ich hostí málo atraktívne a tým trpí návštevnosť. Môže za to podľa nich zastaranosť budov a úroveň služieb.
„Tieto budovy sú ako žobrák vo fraku. Vonku sú pekné, ale vo vnútri sa za štyridsať rokov nič nezmenilo. Ubytovanie tým trpí. Ináč sa niet na čo sťažovať. Rada sa sem vrátim, miestna voda mi robí veľmi dobre,“ reagovala Brigita Hosťanská z Trenčína.
„Bol som tu zhruba pred dvoma rokmi a bolo tu viac hostí. Kúpele si určite svoju úlohu plnia, ale je tu viac nedostatkov. Chýba tu lekáreň, bankomat, chodníky sa opravujú na konci sezóny. Určite to nesúvisí s procedúrami, pretože tie sú na profesionálnej úrovni,“ povedal René Pawera z Bratislavy.
„Budovy sú pozatvárané a zastarané. Navyše, dnes nie je sranda ísť do kúpeľov a dať za to toľké peniaze. Zahraničná dovolenka je skoro tak finančne náročná, ako kúpeľná liečba,“ dodala Mária Tökölyová z Popradu.
Nedostatky mienia vyriešiť
Vedenie kúpeľov plánuje vyčítané nedostatky v krátkom čase odstrániť.
„Je pravdou, že vyše roka tu nie je umiestnený bankomat, ale do dvoch týždňov bude. V priebehu polroka plánujeme otvoriť vlastnú lekáreň, takže aj tento problém pokladáme za pomaly vyriešený,“ skonštatovala ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských Kúpeľov Tamara Šatanková.
Kúpeľná spoločnosť má v správe 36 budov. Do troch rokov ich chcú dať do poriadku. Niektoré prešli vonkajšou opravou za pomoci fondov EÚ.
„Energetickým auditom sme zistili, že oprava fasád a zateplenie je prioritné. Nedostali sme sa ešte k rekonštrukcii interiérov. Opravilo sa dvanásť kúpeľných domov. Išlo o opravu okien, fasád budov a zateplenie,“ dodala Šatanková.
O budovu v Bardejovských Kúpeľoch mesto zrejme príde
Stredisko obchodu a služieb v Bardejovských Kúpeľoch pôvodne mesto chcelo speňažiť. Po dlhoročných súdnych sporoch o budovu pravdepodobne Bardejov príde v dražbe.
BARDEJOV. Vedenie mesta predalo budovu v centre Bardejovských Kúpeľov začiatkom deväťdesiatych rokov.
Do rozpočtu malo za predaj prísť 30 miliónov slovenských korún. Kupujúca spoločnosť zaplatila polovicu, druhú splátku už nevyplatila.
Chybou mesta bolo to, že kupujúci už mal zápis v katastri nehnuteľností. De iure sa stal majiteľom budovy.
„Nevedeli sme sa s ním na vyplatení druhej splátky dohodnúť. Rozbehol sa siahodlhý súdny proces. V konečnom dôsledku sme ale budovu neskôr získali späť,“ reagoval bardejovský primátor Boris Hanuščak (Smer).
Mesto od kúpnej zmluvy na budovu odstúpilo. Spoločnosť, ktorá ju pôvodne kupovala, skrachovala.
„Nastúpili konkurzy a ďalší súdny proces, pretože zmluva bola vypovedaná od začiatku. Stanoviská právnikov, ktorí nás zastupovali, boli, aby sa okrem vrátenia 15 miliónov započítali nájmy za viac ako päťročné používanie budovy,“ povedal Hanuščak.
Po súdnych procesoch mesto Bardejov muselo exekútorom zaplatiť viac ako 42 miliónov korún. Možnosti, ako sa právne brániť. podľa primátora neboli. Na budovu totiž nebolo vymazané záložné právo.
„Mimosúdne sme sa dohodli a vyrovnali tieto prostriedky. Po troch rokoch začal súd nanovo. Touto budovou predchádzajúci majitelia ručili inej spoločnosti. V krátkom čase bude asi vyhlásená dražba a zrejme o túto budovu prídeme,“ skonštatoval bardejovský primátor.
Mimoriadne dovolanie vrátilo budovu do dražby
Okresný súd (OS) v Bardejove rozhodol o nariadení predbežného opatrenia. Zakázal výkon záložného práva do právoplatného skončenia súdneho konania.
„Krajský súd (KS) v Prešove v roku 2011 opätovne potvrdil rozhodnutie OS Bardejov a vyslovil názor, že záložné právo nemôže odstúpením od zmluvy pôsobiť proti mestu Bardejov a taktiež, že nemožno pripustiť zmenu vlastníckych pomerov a dopustiť, aby mesto prišlo o nehnuteľnosti v dôsledku úspešnej dražby,“ uviedol právnik mesta Vladimír Potičný.
Proti tomuto rozhodnutiu podal mimoriadne dovolanie generálny prokurátor. Zároveň navrhol, aby Najvyšší súd SR ako dovolací súd zamietol nariadenie predbežného opatrenia.
Najvyšší súd SR zrušil rozhodnutie KS v Prešove aj OS Bardejov a vrátil vec OS Bardejov na nové konanie.
„Svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že v žalobe uplatnený nárok nebol osvedčený,“ informoval hovorca KS v Prešove Michal Drimák.
Na základe tohto rozhodnutia môže byť na budovu v Bardejovských Kúpeľoch znova začatá dobrovoľná dražba.
Stredisko obchodu a služieb. Mestská budova v Bardejovských Kúpeľoch je predmetom súdnych sporov. Radnica o ňu zrejme príde v dražbe. Foto: iv
Vladimír Ilečko
Zistili sme
Za hranice do Krynice
Pár desiatkov kilometrov od Bardejovských Kúpeľov je poľské kúpeľné mestečko Krynica. Slováci tu zvyknú chodiť a oddychovať najmä počas víkendov. O jednodňových návštevníkov tu nie je núdza.
„Do Krynice chodíme často, páči sa mi toto prostredie. Je tu veľa dekorácií, hýri to tu farbami. V tomto smere sa to nedá porovnať so slovenskými kúpeľmi. Je tu aj veľa atrakcií, ktoré deti nadchnú,“ povedala Tatiana z Bardejova.
„Radi sem s rodinou jazdíme kvôli kultúrnym akciám a detským atrakciám. Je tu viac živo a vieme si to užiť,“ dodala Bardejovčanka Mária.
Slovenskí kúpeľníci tvrdia, že pri porovnávaní s poľskými kúpeľmi je problém v dopyte. Vedenie Bardejovských Kúpeľov považuje svojich klientov za konzervatívnejších.
„Poliaci sú známi obchodníci, od ktorých sa máme čo učiť. V poľských kúpeľoch to stále žije. Neviem, čím to bude, možno aj tým, že slovenskí hostia sú trošku viac konzervatívnejší a uzavretejší,“ hovorí T. Šatanková.
Bardejovské Kúpele navštívilo minuloročnú sezónu 200-tisíc jednodňových návštevníkov. Jednodňoví turisti prichádzajú najmä z východného Slovenska, Maďarska, Poľska, či Českej republiky. Kúpele plánujú spolu s mestom Bardejov vytvoriť združenie cestovného ruchu.
iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári