Vedenie obce sa rozhodlo premeniť opravovaný kostol sv. Žofie v Zborove na kultúrny stánok.
ZBOROV. Kostol sv. Žofie v Zborove, ktorý je pozostatkom Rákocziovského panského sídla, obec postupne opravuje.
Pravdepodobne nebude hotový za rok ani o dva, vedenie obce sa však rozhodlo premeniť túto kultúrnu pamiatku na kultúrny stánok.
V Zborove sa väčšina veriacich hlási k rímskokatolíckej cirkvi a tí slávia bohoslužby v Kostole sv. Margity Antiochijskej. Jej symbol - kríž vrazený do hlavy draka je zobrazený aj v obecnom erbe.
Podľa historikov stál v obci murovaný kostol už pred rokom 1500. Prednostka Obecného úradu Antónia Bišková uviedla, že Kostol sv. Žofie bol postavený neskôr a napriek svojej veľkosti v podstate slúžil ako kaplnka šľachtického sídla.
"Je to nádherný kus našej histórie, kedysi sa sem panstvo chodilo modliť. Za socializmu tu bol aj sklad a my by sme tu chceli organizovať kultúrne a spoločenské podujatia," hovorí Bišková.
Slávnostné liturgie aj koncerty
Dodala, že vo vynovených priestoroch by sa mohli konať aj liturgie pri rôznych slávnostných príležitostiach, alebo svadobné obrady.
Podľa nej je v objekte výborná akustika a verí, že v takomto priestore by radi koncertovali hudobníci.
Starosta Ján Lukáč konštatoval, že z celého kaštieľa, ktorý tu kedysi bol, sa zachoval iba tento kostol, aj to po veľkých trápeniach. Dvakrát vyhorel a potom bol počas vojny zbombardovaný. Neskôr ho za socializmu čiastočne zrekonštruovali.
Teraz robí obec, ako vlastník objektu všetko preto, aby pamiatku zachránila. Finančnú pomoc získala aj od Ministerstva kultúry SR
"Tento rok sme dostali 16 000 eur na južnú vežu kostola, na omietky, okná, kamenné prvky, ktoré sa tu nachádzajú s tým, že obec sa podieľa sumou 2 000 eur," hovorí starosta.
Zdôraznil, že opravu klenby kostola sa podarilo urobiť vďaka výraznej finančnej pomoci občanov. Starosta pripomenul, že tento impozantný kostol bol roku 1640 posvätený na počesť sv. Žofie.
Obnovou prešli aj niektoré cintoríny v Zborove pripomínajúce vojnové časy. Ide napríklad o cintorín, kde je pochovaných 136 rakúsko-uhorských a ruských vojakov, ktorí zahynuli v 1. svetovej vojne.
Na inom mieste je pochovaných 1 194 nemeckých vojakov, ktorí prišli o život v druhej svetovej vojne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári