Štvorčlenné družstvá súťažili v montáži a opravách vodovodného potrubia tradičnými i modernými postupmi.
BARDEJOV. Renomovaná súťaž slovenských vodárenských pracovníkov sa s tradíciou organizuje už 29 rokov. Tento ročník pripravila košická Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a. s. (VVS) v Bardejove.
Zápolenia sa zúčastnilo desať súťažných družstiev. Vyhrať súťaž mohlo len družstvo s najmenším počtom záporných bodov. Na konci každej disciplíny nechýbala tlaková skúška, kedy voda nesmela pretekať.
„Ide o najlepšie družstvá v rámci jednotlivých vodárenských spoločností. Stanovené sú podmienky a bodové hodnotenia za porušenia technologického postupu či pracovnej disciplíny. Hodnotí sa napr. neporiadok na pracovisku či nepoužitie ochranného štítu a ďalšie bodové kritériá,“ povedala predsedníčka zboru rozhodcov Lýdia Bekerová.
Rozhodcovia bdeli nad celkovým časom, kvalitou a bezpečnosťou vykonanej práce.
„Z technickej stránky sme kontrovali zmontovanie tvaroviek v správnom poradí, alebo či nie je prerušená klasická zálievka spojov olovom za pomoci konopného povrazca. To by znamenalo nekvalitu a tečenie. Záverečná tlaková skúška otestuje, či to všetko správne zmontovali. Plašiť sa neoplatí, dozeráme hlavne na kvalitu,“ skonštatoval Martin Antol z VVS Košice.
Víťaz: Úspech vie pokaziť nedotiahnutá skrutka
Každé družstvo prezentovalo svoju vodárenskú spoločnosť. Niektorým skúseným vodárom sa na tohtoročnú súťaž nepodarilo kvalifikovať.
Sedemnásobný víťaz Bardejovčan Ján Vasičkanin hovorí, že úspech spočíva v tréningu, prístupe i šťastí.
„Každý ide na súťaž namakaný, ale musí mať aj po rokoch praxe trošku šťastia. Niekedy stačí nedotiahnuť jednu skrutku a hotovo, je po rýchlosti. Niekto je pomalší, ale dôležitejšia je kvalita a hlavne záverečná tlaková skúška vodou,“ reagoval J. Vasičkanin.
Práca pre tvrdých chlapov
Vodári si pri súťažnom meraní síl vymieňajú skúsenosti už skoro tridsať rokov. Svoju prácu považujú za náročnú.
„Je to tvrdá práca. Pracoviskom vodárov je terén v meste či lese. Najhoršie zážitky sú spojené so zimným obdobím. Do výkopov, kde je voda, je potrebné vliezť aj v teplote mínus 24. Sú z toho nepríjemné omrzliny. Pracuje sa za všetkých poveternostných podmienok, aby v prípade poruchy bola voda dodávaná čím skôr,“ skonštatoval Daniel Strelec z VVS, a. s. Košice.
Majitelia domov by podľa vodárov mohli byť tolerantnejší, najmä pri vstupoch pri odpočtoch a výmenách vodomerov.
„Mnohí ľudia si myslia, že ich dom je ich hrad a nikto k nim nemôže. Niekedy je ozaj ťažké dohovoriť sa, aby nám umožnili vstup na pozemok s vodovodnou šachtou. Netreba zabúdať, že podľa zákona i zmluvy musí byť kedykoľvek prístupná,“ dodal Strelec.
Rivalitu vodárov si pozrel i minister
Podľa generálneho riaditeľa VVS, a. s. Košice Stanislava Hrehu je celoslovenská súťaž aj priestorom pre stretnutie odborníkov na vodárenstvo zo Slovenska i zahraničia.
„Je to príležitosť na odborné stretnutie, vidia, ako kto pracuje. Ide o výmenu skúseností v tejto náročnej oblasti aj o prezentáciu činnosti vodárenských pracovníkov,“ uviedol Hreha.
Pozvanie na vodárenskú súťaž a výkony vodárenských pracovníkov sledoval aj minister životného prostredia Peter Žiga.
„Táto tradícia súťaže a aktivity slúžia na zdokonaľovanie zručností pracovníkov, ale prezentujú prácu ľudí, od ktorých závisí, či budeme mať doma pitnú vodu,“ reagoval minister.
Počas súťažných dní bola pre verejnosť pripravená prehliadka najmodernejšej vodárenskej techniky. Ľudia mali zadarmo aj rozbor vzorky vody z vlastného zdroja.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári