PREŠOV. V súbore hrá, spieva a tancuje okolo 40 ľudí. So svojím originálnym programom, ktorý menia každých päť rokov, precestovali štyri kontinenty. Ročne absolvujú až 70 vystúpení doma i v cudzine.
„Prezentujeme sa cez tematické celky, inšpirujeme sa folklórnym bohatstvom oblastí Šariša, Zemplína, Spiša a Abova,“ uviedol súčasný vedúci súboru Ladislav Kišeľák.
Prizývajú si rôznych choreografov, aby ich program nemal jednotný rukopis a bol pestrý. Ich vystúpenia sú originálne a neopakovateľné, reprezentujú národné kultúrne bohatstvo Slovákov.
Nahrávky ľudovej hudby, ktorú vedie najstarší člen súboru Ľubomír Šimčík, patria do klenotnice Slovenského rozhlasu. Tanečníci Šarišana sú technicky vyspelí, ich tance sú rokmi čoraz rezkejšie a náročnejšie.
Súbor Šarišan sa pýši aj experimentálnym podaním. Už vyše desať rokov tancujú na známu rockovú pieseň Ó, mama. „To, čo sa dnes považuje za objav, my už máme dávno za sebou,“ chváli svojich zverencov L. Kišeľák.
Minulý rok natočili úspešné dvoj CD Bože môj, kde na dotvorenie zvukov ľudovej hudby prizvali aj muzikantov hrajúcich na lesné rohy, flautu či violončelo. Natočili niekoľko videofilmov zo svojich programov.
Ostatným ich experimentom bol vianočný program v spolupráci s umeleckou školou vo Veľkom Šariši a Dedinským folklórnym súborom Záborské zo Župčian.
Naštudovali ho zo zabudnutých nôt nájdených za organom v Bardejove, ich autor je neznámy. DVD z tohto premiérového predstavenia bude v predaji pred tohtoročnými Vianocami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári