Vyrobený je z dreva a drôtu, naplnený je prázdnymi PET fľašami.
PREŠOV. Základná umelecká škola (ZUŠ) Októbrová a mesto Prešov pripravili ojedinelý projekt v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Veľkú netradičnú sochu koňa.
„Koňov je veľmi málo v slovenských mestách. Je to ušľachtilé zviera. Môžeme byť len hrdí, že je symbolom Prešova. My sme ho ešte povýšili. Prírodné materiály - drevo a drôt – zvíťazili nad plastmi, ktoré tvoria len výplň,“ prezradil riaditeľ ZUŠ Ľubo Guman.
Okrem histórie a symboliky mesta Prešov má teda kôň aj ekologický rozmer, keďže obsahuje 2 500 nepotrebných plastových fliaš ako dekoratívnu výplň. Netypické dielo poukazuje na možnosť vytvárania umenia nenáročného na finančné prostriedky.
V meste ostane socha nastálo. „V sobotu odchádza na dostihové preteky a potom by mal natrvalo ozdobiť buď Záhradu umenia, alebo iné miesto, pre ktoré sa mesto rozhodne,“ povedal Guman.
Podporili štrajk
Termín výroby sochy vyšiel na rovnaký deň ako štrajk učiteľov. ZUŠ sa teda do štrajku zapojiť nemohla, ale podporila ho, čo deklarovala aj transparentom.
Do tvorby netradičného koníčka sa zapojili aj deti navštevujúce ZUŠ. „Pán učiteľ na výtvarnej nám povedal, že tento štvrtok bude výtvarná v meste,“ povedala Sofia Dirgová, ktorá pomáhala nosiť mechy s platovými fľašami. „Ide to rýchlo. Nie sú ťažké,“ dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári