Jubilejný ročník priniesol päticu koncertných vystúpení organistov patriacich k svetovej špičke.
BARDEJOV. Druhý najstarší organový festival na východnom Slovensku oslávil dvadsaťročnicu. Počas svojej histórie priniesol 127 koncertov za účasti umelcov z devätnástich krajín sveta. Koncerty v historickej bazilike minor znejú na stojedenročnom dvojmanuálnom organe od svetoznámej firmy Rieger. Pred festivalom prešiel veľkou generálkou.
Akustika a atmosféra festivalových koncertov si vďaka priestoru a podmienkam udržuje svoju tradíciu a výnimočnosť.
Prvenstvo v rámci doteraz odohraných organových skladieb si drží velikán J. S. Bach. Hneď na druhom mieste sú skladby bardejovského rodáka Jozefa Grešáka, ktorému je festival venovaný.
Najlepší program dvadsaťročnice
Na koncertoch XX. ročníka vystúpili umelci z Talianska, Rakúska, USA, Maďarska i Slovenska. Medzi nimi americký organista David Di Fiore, Massimo Nosetti z Talianska či Mužský spevácky zbor sv. Efréma z Maďarska.
V sakrálnom prostredí Baziliky sv. Egídia počas piatich večerov priniesli hudbu bývalých i súčasných majstrov.
„Snažili sme sa pripraviť program a vystúpenia najlepších organistov za dvadsať rokov. Až na pár výnimiek sa nám to podarilo. Organová hudba má aj v súčasnosti stále návštevníkov. Snažíme sa prinášať hlavne klasiku od majstrov svetovej organovej hudby,“ povedal dramaturg festivalu Štefan Drotár.
Počas minulotýždňového koncertu mladého organistu Marka Štrbáka, ktorý bol pôvodne naplánovaný ako prvý, zaznela aj skladba od Jozefa Grešáka, ktorý v bardejovskej bazilike začínal hrať.
Svoju svetovú premiéru mala Festivalová znelka Laudatórium – Hudobná legenda s passacagliou. Autorom skladby venovanej Bardejovčanovi Jozefovi Grešákovi je hudobný skladateľ Jozef Podprocký.
Nesmrteľná kráľovná hudieb
Kráľovský hudobný nástroj a priestor, v ktorom znejú jeho tóny, prilákal počas letných koncertov množstvo návštevníkov. Podľa hudobného skladateľa Jozefa Poprockého je organová hudba nesmrteľná.
„Je kráľovnou medzi hudbami. Je to balzam, ale aj potrava pre dušu. Kto ju nemá, trpí na duševnú anémiu. Organová hudba nezahynie, skôr sa pominú súčasné populárne muziky, ktoré sú tu dočasu,“ dodal J. Podprocký.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári