Pešie zóny v Prešove budú od 16. novembra podliehať novým pravidlám. Poslanci schválili nariadenie, ktoré ich upravuje. Zákaz krytých terás v ňom ostáva zachovaný.
PREŠOV. Všeobecne záväzné nariadenie o peších zónach schválilo mestské zastupiteľstvo.
Podľa predkladateľa návrhu Mariána Harčaríka, šéfa sekcie stavebného úradu a urbanistiky, mu predchádzala diskusia so zástupcami dotknutých podnikateľov, ktorí k návrhu „zásadné pripomienky nemali“.
Návrh sprísňuje a upresňuje doterajší režim peších zón. Účelom je definovanie základných podmienok v oblasti cestnej premávky, ale aj určenie pravidiel pre inštaláciu reklamných zariadení, terás a podobne.
„Zavádzame nové pravidlá na peších zónach. Je tu veľa špecifických požiadaviek, ideme do detailov typu aký má byť reklamný stojan... Beriem to tak, že vyskúšame, uvidíme,“ povedal poslanec Richard Drutarovský (SaS).
Ťažkosti vozíčkov a kočíkov
Ivanovi Benkovi (nez.) prekážalo, že materiál nepočíta s vozičkármi. Vyzval členov komisie i úradníkov, aby prišli tlačiť vozičkárov po trase Jarková, Floriánova, Tkáčska.
„Ručím za to, že ak by ste sedeli na vozíku a mal vás niekto potlačiť po krásnych kockovaných uliciach a prejsť z 25-centimetrového obrubníka, musel by byť vzpieračom,“ povedal poslanec, ktorý je sám odkázaný na invalidný vozík.
Podľa jeho slov je v meste šesťsto vozičkárov a tritisíc kočíkov, pričom sa nedodržiava vyhláška.
„Skúste si z vozíka vybrať peniaze z bankomatu.“ Doplnil, že pred rokmi presadzoval asfaltovú dlažbu do centra mesta.
Čo obsahuje nové nariadenie?
Nové nariadenie hovorí aj o tom, že cyklisti a korčuliari môžu vojsť, ale nesmú ohroziť ani obmedziť iných. Vozidlá, ktoré majú povolený vjazd (napr. zásobovanie) nesmú presiahnuť rýchlosť 20 km/hod.
Nariadenie rieši aj umiestňovanie zariadení v peších zónach. Musí ísť len o zariadenia prenosného a dočasného charakteru a ich umiestnenie sa posudzuje individuálne.
Reklamné pútače nesmú presiahnuť pôdorys 1 meter štvorcový a nesmú byť vôbec umiestnené v pamiatkovo chránených územiach. Povolenie na umiestnenie reklamného zariadenia možno vydať na dobu max. 60 kalendárnych dní, pri predajnom a prezentačnom zariadení na 90 dní. Za vydanie povolenia sa vyrubuje správny poplatok.
Povolenie treba aj na črepníky, pokiaľ presiahnu veľkosť 1 x 0,5 x 0,5 metra.
Sprísnené pravidlá pre letné terasy ostávajú v platnosti. Zakazuje sa konštrukčné spojenie exteriérového sedenia s krytom komunikácie. l Markízy a slnečníky nesmú presahovať vymedzenú pôdorysnú plochu. Teda uzavreté terasy, aké boli kedysi, sú zakázané.
Nariadenie tiež stanovuje, že výčapný a obslužný pult nesmie byť vyšší ako 1,1 metra.
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári