Korzár logo Korzár Prešov
Pondelok, 2. august, 2021 | Meniny má GustávKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 20:00

Otrávený alkohol poslali do Prešova v plaste

Predajcu domácej slivovice, z ktorej sa otrávili Slováci, českí policajti zadržali. Zatiaľ ho neobvinili.

Otrávení ležia v prešovskej nemocnici. Ich stav je pomerne dobrý.Otrávení ležia v prešovskej nemocnici. Ich stav je pomerne dobrý. (Zdroj: TASR/Milan Kapusta)

Predajcu domácej slivovice, z ktorej sa otrávili Slováci, českí policajti zadržali. Destilát na internete núkal ako "kvalitnú jemnú slovácku slivovicu z vlastných sliviek". V českom Písku hospitalizovali muža, ktorý tiež bol na oslave v Prešove.

PREŠOV/BRATISLAVA. Otrávenú, podomácky vyrobenú slivovicu poslal z Česka na Slovensko muž z Uherského Brodu. Potvrdila prešovská krajská polícia. Obchodníka už zadržali juhomoravskí kriminalisti.

"Môžem povedať iba to, že ide o muža. Zatiaľ nebol z ničoho obvinený," uviedla SME ich hovorkyňa Petra Vedrová.

Na oslavu svojej päťdesiatky si uňho v nedeľu 9. septembra objednal desať litrov slivovice Prešovčan na mailovej adrese slovackaslivovice@email.cz.

V piatok si už na pošte v Prešove vyzdvihol balík, v ktorom bola päťlitrová plastová bandaska, zvyšok slivovice bol v troch PET fľašiach.

Prešovčan následne slivovicu prelial do sklenených pamätných fľašiek, na ktorých boli vyobrazené slivky a 50. Z nich potom ponúkal gratulantov na oslave v Kapušanoch pri Prešove.

Darčekové slivovice pre hostí. Obsahovali metylakohol. Foto: Polícia.

Jeden z oslavujúci leží v Písku

Polícia v Juhomoravskom kraji dnes informovala, že v českom Písku skončil v nemocnici Čech, ktorý bol tiež na oslave.

Riaditeľ nemocnice Jiří Holan SME povedal, že krvné testy potvrdili u pacienta otravu metanolom. "Nemá žiadne ťažkosti, kurírujeme ho. Hospitalizovali sme ho v nedeľu po tom, ako dostal avízo zo Slovenska, aby sa išiel dať vyšetriť." Postihnutý je mimo ohrozenia života.

Na oslave bolo podľa hovorcu prešovskej polície Daniela Džobanika okolo 30 ľudí. Jubilant vypovedal, že pochybný alkohol popíjalo 10 až 15 ľudí.

Na oslave sa z neho skonzumovalo 9,5 litra, pôvodné plastové balenia vyhodil.

Otravu metanolom zistili v prešovskej nemocnici u štyroch oslavujúcich, dokopy tam leží osem ľudí. Všetci sú mimo ohrozenia života.

Lákal na kvalitu

Na internete je dodnes inzerát, kde je kontaktná adresa slovackaslivovice@email.cz.

Petr Veselý z Uherského Brodu v inzeráte píše, že predáva "kvalitnú jemnú slovácku slivovicu z vlastných sliviek. Výborná chuť i kvalita. Obsah alkoholu 50 %, rok pálenia 2011. Pálená legálne v pestovateľskej pálenici."

Liter núka za 10 eur. Telefón, ktorý je uvedený v inzeráte, nik predpoludním nedvíhal.

Česká polícia v Juhomoravskom kraji dnes informovala, že kontaminovaným alkoholom od tohto predajcu sa otrávil aj 38-ročný muž, ktorý je momentálne hospitalizovaný v boskovickej nemocnici.

Českí policajti uvádzajú, že predajca využíval na inzeráty servery bazoš.cz, Inzercebazar.cz či Hyperinzerce.cz. Nevylučujú ani ďalšie webové stránky.

"Kriminalistom sa muža podarilo zadržať, v súčasnej dobe prebiehajú úkony trestného konania," uvádza sa v tlačovom vyhlásení.

Máte v špajzi tieto fľaše alkoholu? Nepiť, vyliať, vyhodiť!

Polícia začala trestné stíhanie

Vyšetrovateľ Policajného zboru začal dnes v súvislosti s prípadom otravy metylalkoholom v Prešove trestné stíhanie za prečin ohrozenia zdravia nevyhovujúcimi potravinami a inými predmetmi.
Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (P PZ) Denisa Baloghová.
Polícia vyzýva občanov, ktorí si kúpili v poslednom čase alkohol v Českej republike, aby ho odovzdali na testy, či nie je kontaminovaný zvýšeným obsahom metanolu.
Zároveň upozorňuje tých, ktorí škodlivý alkohol ponúkajú, že sa môžu dopúšťať trestného činu. Na tlačovej besede to uviedol policajný prezident Tibor Gašpar.

Podľa Gašpara sa polícii podarilo z akcie v Kapušanoch zadržať z celkového množstva desiatich litrov ešte 450 ml alkoholu.

„Zo vzorky 450 ml bol obsah metanolu približne 25 percent objemových jednotiek, pričom pomer metanolu a etanolu bol 1:1,“ ozrejmil Gašpar.

Policajti zaistili dve vzorky alkoholu z akcie. Jednu našli u čašníka pohostinstva, kde bola oslava. Jeden z hostí odovzdal polícii zvyšok z fľaše, ktorú dostal. „Výsledky týchto dvoch vzoriek ešte nie sú známe,“ povedal policajný prezident.

Oslávenec polícii povedal, že dostal ubezpečenie, že ide o alkohol z roku 2011. Výrobca mu údajne telefonicky garantoval, že je v poriadku.

ico

Otrávených liečia medicínskym alkoholom

Alkoholom otrávení oslavujúci sú v starostlivej opatere prešovských internistov. Z ôsmich hospitalizovaných štyrom potvrdili prítomnosť metanolu v krvi. Lieči ich alkoholom.

PREŠOV. Pacienti sa majú dobre, z vlastnej iniciatívy by do nemocnice ani neprišli. Príznaky po požití metanolu sú rovnaké ako pri požití nejedovatého alkoholu.

Z vlastnej iniciatívy by do nemocnice ani nešli. Urobili tak až po výzve polície. Tá na základe údajov od českých kolegov sledovala stopu cez internet objednaného alkoholu, ktorý putoval poštou do Prešova.

Ešte pred polnocou zo soboty na nedeľu začali policajti vyhľadávať zúčastnených piatkovej oslavy v Kapušanoch pri Prešove.

Vzali aj vzorku alkoholu, expertíza preukázala vysokú koncentráciu metanolu v slivovici objednanej z Čiech.

Pacienti prichádzali do nemocnice v nedeľu, dovedna ich prešovskí lekári vyšetrili desiatich. Dvaja hospitalizáciu odmietli.

Jeden muž je v českej nemocnice, jedna žena odcestovala do Dánska.

Šesť mužov a dve ženy leží na dvoch prešovských interných oddeleniach, dvaja z nich na pracovnom lekárstve. Sú vo veku od 20 do viac ako 50 rokov. Zatiaľ všetci zostávajú v nemocnici.

„Štyria majú pozitívnu vzorku metylalkoholu v krvi,“ informoval riaditeľ prešovskej nemocnice Radoslav Čuha. Sú v nemocnici na pozorovaní. „Metylalkohol v krvi je vo všeobecnosti vážna vec,“ dodal riaditeľ.

Oslavujúci mali klasické príznaky po požití alkoholu. Tie sú rovnaké pri etanole i metanole. Domov ich pustia až keď metanol bude z ich krvi eliminovaný.

V pondelok lekári urobili kontrolné odbery, ktoré zaslali do špeciálneho toxikologického laboratória do Košíc.

Tie opätovne potvrdili prítomnosť škodlivej látky v organizme u štyroch pacientov. Krátko pred 17. hodinou potvrdil námestník riaditeľa Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove Pavol Gazdič.

"Išlo o tých istých pacientov, ktorí mali pozitívny výsledok aj včera. U ostatných sú výsledky v norme. Všetci ôsmi pacienti vo veku od 20 do 50 rokov zostávajú hospitalizovaní na našich oddeleniach a zatiaľ sa nič nemení na postupe, ktorí zvolili lekári," konštatoval Gazdič.

Jedia, pijú tekutiny i alkohol

Podľa primára interného oddelenia Mariána Babčáka (na snímke) sú mimo ohrozenia života a cítia sa dobre.

„Myslím si, že sme zvládli všetky základné postupy, ktoré bývajú pri týchto prípadoch. Zdá sa, že v priebehu ďalších 24 hodín ich stav bude natoľko stabilizovaný, že budú môcť ísť domov,“ informoval.

Spôsob liečenia je protilátkou metanolu, ktorým je etanol, teda alkohol.

„Postupujeme podľa predpisov, ktoré používa aj česká internistická a toxikologická spoločnosť. Ich stav sme konzultovali aj s Národným toxikologickým centrom v Bratislave. Dostávajú primeranú rehydratačnú a infúznu liečbu. V pravidelných intervaloch im kontrolujeme vnútorné prostredie, takzvanú acidobazickú rovnováhu. To je jeden z prvých signálov možnej otravy. Už je u týchto pacientov v norme. Riadne prijímajú potravu, tekutiny aj primeranú dávku alkoholu dostávajú ako protilátku. I vysoké dávky kyseliny folovej (listovej – pozn. red.),“ vysvetlil skúsený primár, ktorý zodpovedne pristúpil k liečbe ohrozených ľudí.

Podľa vypočítanej dávky percentuálneho alkoholu, ktorý má požiť takýto pacient. Raz za hodinu má vypiť jednu tretinu z pol decilitrového pohára medicínskeho alkoholu. Nemocnica je na takéto stavy pripravená.

„Mierny stupeň opilosti sa má navodiť. Nafúkali by rôzne, okolo jedného promile,“ objasnil nezvyčajnú liečbu.

Otrava metanolom sa prejavuje rôznymi príznakmi. Záleží od množstva požitia metanolu, ktorým sa stanovuje koncentrácia v krvi: „Príznaky môžu byť ľahké, rovnaké ako pri požití alkoholu.“

Príznaky sú rôzne

Pri ťažkých formách otravy nastupujú príznaky z poškodenia centrálneho nervového systému.

"Poruchy vedomia, nadmerná spavosť, kŕče, zvracanie a k tomu sa môže pridružiť porucha zrakového nervu v podobe šeroslepoty, poruchy videnia. Ak je intoxikácia vážna, môže dôjsť k takému vážne poškodeniu zraku, ktorý je nezvratný a končí slepotou,“ vysvetlil.

Hladina metanolu v krvi hospitalizovaných bola podľa analýz vyššia oproti povolenej norme. Nebola však zdravie a život ohrozujúca.

Domov ich lekári pošlú s odporúčaním kontroly vnútorného prostredia v priebehu dvoch týždňov.

„To znamená zistenie hladiny cukru, močoviny a kreatinínu. To sú hodnoty, ktoré vravia o úrovni postihnutia obličiek. Určite aj pečeňové testy, aby si dali urobiť,“ dodal Babčák.

Pančovaný alkohol rovná sa ťažké ublíženie na zdraví

Podľa Babčáka neho pančovaný alkohol s nedovolenými prísadami – metanolom či v minulosti pridávanými prísadami podobnými nemrznúcej zmesi môže nezvratne poškodiť organizmus a je život ohrozujúci a môže navodiť smrť.

„Zrejme aj legislatíva v tomto smere nejaké nápady prinesie, lebo tu ide o ťažké ublíženie na zdraví.“

Myslí si, že tu neide o dodržiavanie abstinencie ale o kvalitu alkoholu, ktorý požijeme.

Vyzdvihol prácu českých policajtov, ktorí preverovali všetky objednávacie listiny i slovenských, ktorí ihneď kontaktovali tých, ktorí mohli otrávený alkohol požiť.

Podnik v Kapušanoch, kde sa odohrávala oslava. Foto k článku: Ingrid Timková.

Darček z oslavy – jed v ozdobnom balení

Alkohol si na oslavu svojej 50-tky objednal Ľuboš M. z Prešova. Do priestorov jednej z reštaurácií v Kapušanoch pozval 30 ľudí, 17 z nich bolo dospelých.

„My sme im poskytli stravu a priestory, alkohol si priniesli svoj. Oslava prebiehala v poriadku, bavili sa. Keď odchádzali boli v pohode, šťastní a veselí,“ uviedol prevádzkár reštaurácie Peter Onofrej.

Podľa našich informácií oslávenec rozdával svojim hosťom na pamiatku slivovicu v dvojdecových ozdobných fľaškách.

Ingrid Timková

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte
 2. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 3. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 4. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 5. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 6. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 7. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 8. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 9. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 10. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 1. Vodného slalomára privítal doma aj jeho hlavný partner BILLA
 2. Autorka prezradila motív novej knihy. Poteší nielen romantičky
 3. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 4. Diskusia o elektromobiloch nie je „súťaž krásy“
 5. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 6. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 7. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 8. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 9. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 10. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 5 384
 2. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 4 972
 3. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 3 921
 4. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 576
 5. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 481
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 3 394
 7. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 391
 8. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 253
 9. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 2 720
 10. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 2 534
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zásah na Gerlachovskej ulici.

Hasiči sa pre búrky nezastavili.


32m
Na diskotéku sa nedostali, hovoria o trpkej skúsenosti z Košíc.

Podniky rasizmus odmietajú. Dôvodia opatreniami aj oblečením.


12 h
Otec so synmi na okresnom súde. V rukách majú fotografiu nebohej Anny.

Pacientka zomrela pre nesprávne poskytnutú zdravotnú starostlivosť.


12 h
Pri útoku bol použitý tento nôž.

Útoku predchádzala hádka. Hrozí jej 5 až 12 rokov za mrežami.


1 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Protest pred Prezidentským palácom v Bratislave.

Pandémia sa raz skončí. Čo bude potom?


19 h
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sa zastav vyšetrovateľov NAKA.

Lipšic sa s Remetom nestretol.


18 h

Ľudia sú závislí od zdrojov, ktoré sa míňajú.


30. júl

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop