Od 1. septembra platí nový cenový výmer, podľa ktorého, ako sme informovali, už nemajú nárok na zľavnené cestovné držitelia zlatej a striebornej Janského plakety a poberatelia výsluhových dôchodkov. V cenovom výmere sa však nehovorí o odobratí zliav aj pre zdravotne ťažko postihnutých, ak je ich príjem vyšší ako 300 eur.
PREŠOV. Tí na to prišli, až keď si v dopravnom podniku chceli dobiť čipovú kartu a neumožnili im to.
Mesačne si kupovali kredit za 1 euro, prípadne na rok za 12 eur. Nikto ich o zmene, podľa ktorej musia najprv preukázať, že ich príjem nie je vyšší ako 300 eur, neinformoval.
Príjem má skontrolovať sociálny odbor na prešovskej radnici, ale to môže trvať aj jeden až dva mesiace.
„Som rozhorčená, lebo som takú informáciu nikde nepočula, ani nečítala. Pred časom sme primátorovi aj poslancom poslali list, v ktorom sme ich žiadali, aby zachovali zľavy pre zdravotne postihnutých. Nestáli sme im ani za to, aby vôbec odpovedali a teraz prišlo toto rozhodnutie,“ povedala nám predsedníčka Občianskeho združenia Venuše Mária Kurtová.
Zastupuje najmä onkologické pacientky, pre ktoré je mestská doprava jedinou možnosťou, ako sa dopraviť do nemocnice na vyšetrenia a onkologickú liečbu.
Ich príjem je pritom nízky, lebo sú buď práceneschopné, alebo na invalidnom dôchodku.
„Títo ľudia pre svoj zlý zdravotný stav bojujú s poplatkami v nemocniciach, nákladmi na lieky aj výživové prostriedky či diétu. Mesto koná, akoby boli špekulanti,“ dodala Kurtová.
Janus: Nemôžem riešiť sociálne veci
Istá invalidná pani prišla o výnimku žiadať priamo riaditeľa dopravného podniku Petra Janusa.
Jej dôchodok je 360 eur, pohybuje sa len s barlami a keby prišla o zľavu na cestovnom, obmedzilo by to jej presun po meste aj finančnú situáciu. Žiadala aj prosila, ale márne.
„Nemôžem udeliť žiadnu výnimku, to je záležitosť mesta a primátora. Ja som ani v minulosti s dodatkom k cenovému výmeru, keď bola hranica príjmu nad 330 eur, nesúhlasil. Sociálne záležitosti by sa mali riešiť na radnici a jednotlivo, alebo aspoň koncepčne,“ reagoval Janus.
Zaujímalo nás, prečo v novom výmere nie je spomenutá aj táto skupina ľudí s preukazmi ZŤP. Janus to priznal.
Dokonca aj to, že o tom neboli informovaní, ale nepovažuje to za povinnosť dopravného podniku.
„Náš návrh na nový cenový výmer mali na radnici od marca a neboli k nemu žiadne pripomienky. Na konci augusta ho primátor podpísal v predloženej podobe. Výnimka, ktorá v minulosti platila pre ľudí so ZŤP, bola dodatkom k výmeru, ktorý predtým podpísal primátor. Teraz to neurobil,“ vysvetlil nám Janus.
Primátor hľadá východisko
S rovnakou otázkou sme sa preto obrátili aj na primátora Pavla Hagyariho (nez.).
„O výmere rozhodlo predstavenstvo dopravného podniku. Poslanci dokonca cenový výmer odmietli schváliť, lebo bol nepríjemný a čas bežal. Blížil sa september, tak som ho podpísal. Je to moja právomoc. Viem, že sa to mnohých ľudí dotklo, preto celú vec ešte raz s predstavenstvom prehodnotím, dám vyčísliť zľavy a nájdeme kompromis,“ povedal nám primátor.
Jedným dychom však dodal, že celý systém zliav je postavený na hlavu, keď platí pre polovicu cestujúcich.
„Ľudí, ktorí potrebujú sociálnu pomoc, by mal riešiť štát. Na straty za zľavnené cestovné dopláca mesto ročne 3,5 milióna eur, vodiči bojujú za vyššie platy a na tie potrebujú 300-tisíc eur, tak kde ich máme vziať, keď dopravný podnik vytvára stratu?“ argumentoval primátor.
Z otvoreného listu vedeniu DPMP
Prešovčan Matúš Adamkovič sa obrátil na vedenie Dopravného podniku mesta Prešov (DPMP) otvoreným listom a žiadal ich, aby verejnosti odpovedali, dokedy sa chcú skrývať za krízu a prázdne frázy.
Píše, že ako obyvateľ mesta dlhodobo toleruje zvyšovanie cien prepravného, ale zlepšenie kvality cestovania nezaznamenal. Do istej miery chápe aj obmedzovanie spojov, ktoré však núti čoraz viac ľudí prepravovať sa na autách, tiež rešpektuje revízorov, ktorí len čakajú, kedy môžu mamičke udeliť pokutu, lebo si nestihne označiť lístok, keď sa jej deti rozutekajú po trolejbuse. Chápe dokonca aj to, že spoje meškajú alebo nechodia pravidelne, ale nový cenový výmer ho zaskočil.
Odobratie zliav pre darcov krvi považuje minimálne za nemorálne. Za vrchol arogancie považuje aj to, že ľudí neinformovali, že oznam nevisí v dopravných prostriedkoch. Pýta sa, či sa naozaj nedalo ušetriť niekde inde.
Vstupuje im do svedomia, aby si spomenuli na svoje platy a odmeny a keď raz budú potrebovať krv, nech si ju dajú vyrobiť za peniaze.
Podľa našich informácií sa listom bude dnes zaoberať predstavenstvo dopravného podniku a riaditeľ Peter Janus ich vyzve, aby prijali k nemu stanovisko.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári