Výsledok dokážu určiť do dvoch hodín. Služba je spoplatnená sumou 30 eur.
PREŠOV. Zisťujú prítomnosť etanolu aj metanolu v alkohole. Odborní pracovníci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Prešove sú pripravení každému záujemcovi zanalyzovať prinesený alkohol.
Najprv destiláciou liehoviny pomocou destilačnej aparatúry zistia množstvo etanolu. Plynovým chromatografom zisťujú množstvo metanolu.
Kým sa prinesený alkohol dostane do laboratórií, najprv ho zaevidujú a označia.
Pracovníci laboratórií si odmerajú 100 mililitrov a s touto vzorkou ďalej pracujú. Najprv ju destilujú, potom sa vzorka naleje do pyknometra (nádoba s presne dosadajúcou sklenenou zátkou – pozn. red.) a temperujú ju vo vodnom kúpeli.
Následne ju vysušia, zvážia a porovnajú hmotnosť. Získajú tak informáciu o množstve etanolu, ktorý vyjadrujú presným číslom na dve desatinné čísla. Množstvo etanolu je aj percentuálny podiel alkoholu.
Ďalšia vzorka putuje k inému odbornému pracovníkovi úradu. Ten zisťuje množstvo metanolu pomocou plynového chromatografu, ktorý je prepojený cez počítač a stanovuje podiel ďalších 11 látok prítomných v skúmanej liehovine.
„Metanol vyjadrujeme v jednotkách gram na liter na absolútny alkohol. Na to, aby sme ho mohli stanoviť, potrebujeme vedieť presný percentuálny obsah etanolu vo vzorke,“ uviedla vedúca laboratória Jana Dolinská.
Metanol v určitom množstve potravinový kódex pripúšťa
Plynový chromatograf slúži na analýzu kvapalných látok s nižším bodom varu.
„Je to deliaca metóda. Rozdelia sa v nej jednotlivé zložky. Stanoví sa kvalita aj množstvo z analyzovaných vzoriek,“ vysvetlil odborný pracovník Peter Pataky.
Zjednodušene povedané: do sklenených vlákien namotaných v kotúči sa nadávkuje vzorka do vstrekovacieho priestoru chromatografu. Dôjde k splyneniu kvapalnej zmesi.
Hélium pretláča splynenú zmes v kotúči s vláknami. A podľa toho, ktoré látky sa ako a kedy oddelia, vie laborant určiť ich množstvo a kvalitu.
Zatiaľ sa však v Prešove nestretli s nepovoleným množstvom metylalkoholu pri skúmaní požívatín. „Určité množstvo pripúšťa aj potravinový kódex,“ doplnila Dolinská.
Pohotovosť majú celý týždeň
Prešovský RÚVZ zatiaľ nikto nepožiadal o preskúmanie podozrivého alkoholu.
„Tento týždeň máme pohotovosť, sme plne k dispozícii. Zatiaľ je to spoplatnené v sume 31 eur, ale v prípade, ak by išlo o urgentný stav a ohrozenie zdravia, prehodnotili by sme to,“ uviedla riaditeľka RÚVZ v Prešove Jana Mýtniková.
Podľa akreditovanej metodiky je potrebná vzorka 250 mililitrov liehoviny. Výsledok môže byť známy do dvoch hodín.
Pracovníci RÚVZ robia kontroly už vyše týždňa zamerané na veľkospotrebiteľské balenia na nalievaný alkohol, na neznámy alkohol bez kolkov. Od včera aj kontroly na akceptovanie zákazu predaja alkoholu vyrobeného v Čechách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári