Korzár logo Korzár Prešov

Rekonštrukcia ZŠ Čsl. armády je hotová, čoskoro ju skolaudujú

Rekonštrukcia školy trvala dlhých 16 mesiacov a stavba prešla komplexnou obnovou po 40 rokoch existencie. Zmenil sa exteriér aj interiér.

Vynovená škola. Žiaci sa z upravených tried a nových lavíc tešia.Vynovená škola. Žiaci sa z upravených tried a nových lavíc tešia. (Zdroj: ako)

Zástupcovia radnice za investora, stavebná firma aj vedenie školy už podpísali preberací protokol. Do týždňa by mal stavebník ešte odstrániť menšie nedostatky a objekt bude pripravený na kolaudáciu.

PREŠOV. Škola je teraz zateplená, má novú strechu, fasády, okná aj nové kúrenie. Kompletne vymenili aj elektroinštaláciu a v celej škole sú rozvody pre počítačovú sieť s prípojkami do tried aj kabinetov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V rámci obnovy interiéru im pribudli v triedach nové lavice, niekoľko interaktívnych tabúľ, ale hlavne nové počítače v učebniach. To, čo si riaditeľka Ľubica Kohániová veľmi cení, je najmä spojovacia chodba medzi školou a telocvičňou.

SkryťVypnúť reklamu

Deravú a plechovú teraz nahradila murovaná s oknami aj vykurovaním a prechod cez ňu už nebude taký nepríjemný ako bol pred rokmi. Väčšinu nedorobkov už stavebná firma odstránila.

Museli napríklad urobiť nový náter v šatniach, upravili niektoré kabinety, zborovňu a podobne. Ostali len drobnosti.

Škola potrebuje ešte 20-tisíc

Telocvičňa nebola súčasťou projektu, preto sa v nej vymenila len elektroinštalácia. Počas prác však bola zničená stará palubovka a bolo by vhodné ju vymeniť, tiež urobiť nový náter, aby mali žiaci štandardné podmienky.

„Toto už síce nebolo súčasťou projektu, ale musíme to dotiahnuť. Do piatich tried ešte potrebujeme nové stoly a stoličky, lebo tie staré poškodzujú novú dlažbu a robia v nej diery. Ďalej nám chýba 12 umývadiel a dvere do 3. pavilónu. Najviac ma však trápi kuchyňa. Vybuchol nám sporák a zhorel. Je to havarijný stav, ktorý potrebujeme rýchlo riešiť a musíme požiadať aj o prostriedky na vzduchotechniku, lebo v kuchyniach sa pripravuje jedlo pre 700 z 995 žiakov,“ konštatovala riaditeľka Ľubica Kohániová.

SkryťVypnúť reklamu

Odhadla, že na to budú potrebovať okolo 20-tisíc eur a už doručila žiadosť na radnicu.

Mestské zastupiteľstvo počas rekonštrukcie schválilo na práce naviac sumu 60-tisíc eur. Tie sú viazané v mestskom rozpočte a uvoľniť sa môžu len opatrením, ktoré musia schváliť poslanci.

„Mnoho menších vecí sme si počas rekonštrukcie financovali aj sami. Napríklad dokupovali sme 400 neónových

trubíc, lebo v projekte ich bolo narátaných málo. Platili sme aj výmenu elektrických rozvodov do kuchyne. Vzduchotechnika, sporák, dvere či umývadlá sú však položky, na ktoré nemáme a ja dúfam, že poslanci to pochopia,“ dodala riaditeľka.

Koľko stála rekonštrukcia?

Schválené prostriedky na celkovú rekonštrukciu školy z fondov EÚ predstavovali 4,27 milióna eur. Na takú sumu podpísalo zmluvu mesto s dodávateľom stavby.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr boli ešte podpísané tri dodatky k zmluve a cez ne sa suma navýšila na 4,39 milióna eur. Navýšenie sumy cez dodatky spôsobili len legislatívne zmeny v projektových pravidlách a zmena DPH z 19 na 20 percent.

Podľa preberacieho protokolu z 20. septembra 2012 je celková cena rekonštrukcie 2,86 milióna eur.
Tá ešte môže stúpnuť o 100-tisíc eur, lebo niektoré práce ešte neboli vyfakturované. Znamená to, že neboli vyčerpané všetky peniaze z projektu.

V druhej etape rekonštrukcie sa mali využiť zdroje z mestského rozpočtu na stavbu spojovacej chodby medzi dvoma objektmi škôl, na celkovú obnovu telocvične a mala sa tiež rozšíriť jedáleň aj kuchyňa na takú kapacitu, aby sa v nej pripravovalo jedlo pre všetkých žiakov.

Teraz totiž využívajú dve menšie kuchyne. Poslanci druhú etapu stopli. Odložila sa na čas, kedy bude mesto v lepšej finančnej kondícii.

Obnova bola aj terčom kritiky

V priebehu polroka sa na stavbe vystriedali tri stavebné dozory a vzniklo podozrenie, že sa fakturovali aj práce, ktoré neboli vykonané. Možné pochybenia preveruje Úrad boja proti korupcii. Vyšetrovanie sa ešte neskončilo.

Najväčším kritikom postupu rekonštrukcie bol projektant Miroslav Ochotnický. Tvrdil, že neboli dodržané technologické postupy a nepoužívali sa materiály schválené v projekte. „ Napríklad do strechy sa dal fasádový polystyrén,“ tvrdil autor projektu Ochotnický a dodal, že mesto fakturovalo aj práce, ktoré neboli urobené.

Vedúca oddelenia investičnej výstavby na prešovskej radnici Andrea Burdová to vyvrátila. Protokol z Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR však hovorí o niečom inom. „Kontrola z ministerstva zistila, že sú vyfakturované veci, ktoré urobené neboli. Podľa mojich informácií už ale došlo k náprave,“ povedal nám poslanec, ktorý sa pravidelne zúčastňoval kontrolných dní na stavbe, Richard Drutarovský (SaS).

Pochybenia priznal aj primátor Pavel Hagyari (nez.). „Keď sme to zistili, okamžite sme vyhodili stavebný dozor,“ konštatoval. Na stavbe sa za pol roka dokonca vystriedali tri stavebné dozory. „Prvý bol vymenený z dôvodu zabezpečenia lepšej komunikácie, druhý ukončil svoje pôsobenie na úrade,“ uviedla Andrea Burdová, hoci primátor vec hodnotil inak.

Podľa primátora sa počas rekonštrukcie objavilo množstvo neoprávnených výdavkov, ktoré si vyžadovali ďalšie peniaze. „Projekt nebol spracovaný kvalitne. Nezohľadňoval skutkový stav, projektant nahrádzal kvalitné materiály za nové a niektoré nutné požiadavky na rekonštrukciu neakceptoval. Napríklad navrhol vybúrať kvalitnú podlahu a nahradiť ju krytinou, dokonca s presne určeným výrobcom, ale napríklad už nenavrhol vybudovanie pisoárov v chlapčenských WC a ponechal staré žľaby. Podobne to bolo s dverami do tried,“ vymenovala niektoré nedostatky Burdová.

Autor projektu však túto kritiku odmieta a hovorí, že nebolo jeho úlohou zisťovať aj kvalitu pôvodných materiálov. „V dokumentácii nie je ani zmienka o požiadavke riešenia chlapčenských WC, ani rozvodov zdravotechniky,“ oponoval Ochotnický.

Veronika Čorňáková

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 87 312
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 632
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 345
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 229
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 424
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 226
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu