Vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) dalo nemocniciam verejný prísľub, že do konca roka uhradí všetky operačné zákroky svojich poistencov aj nad rámec zmluvne dohodnutých výkonov. Týka sa to aj pacientov, ktorí sú na čakacích listinách. A to neraz roky. Fakultná nemocnica nesľubuje zázraky, limitujú ju kapacity.
PREŠOV. Generálny riaditeľ VšZP Marcel Forai tvrdí, že čakacie listiny nie sú otázkou peňazí.
„Garantujeme, že máme dostatočné finančné zdroje na to, aby všetci naši poistenci absolvovali operácie do konca tohto roka,“ uviedol.
Vyčíslil aj sumu potrebnú na operácie, ide približne o 15,2 milióna eur pre 6 706 poistencov.
Zaujímalo nás, aká je situácia v Prešovskom kraji a či je reálne, aby sa operácie dočkali všetci poistenci VšZP.
Keďže prešovská Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Raimana (FNsP) je spádovou, najviac pacientov čaká na operácie práve tam.
Na otázku, či budú operovať všetkých súčasných čakateľov, nám však nevedeli dať odpoveď.
„Je to v rukách zdravotnej poisťovne, lebo tá dáva návrh na zaradenie poistencov do zoznamu,“ informoval nás námestník FNsP Pavol Gazdič.
V kraji evidujú okolo 1 200 čakateľov
Hovorkyňa VšZP Dana Gašparíková nás informovala, že v Prešovskom kraji čaká na operáciu bedrového a kolenného kĺbu približne 1 000 poistencov a na oftalmologické operácie okolo 200, pričom väčšina z nich je na čakacej listine FNsP.
„Na operácie v oblasti kardiosystému neevidujeme čakateľov,“ dodala hovorkyňa.
Pre ilustráciu, jedna operácia kĺbu stojí v priemere 2 500 eur a v prípade oftalmologickej operácie ide o 500 eur.
V tej súvislosti nás zaujímalo, ako dlho v priemere čakajú pacienti na operáciu vo FNsP.
„Neevidujeme priemerný čas, existuje tu veľká variabilita medicínskych výkonov. Pri operáciách bedrových a kolenných kĺbov je predpokladaná doba do plánovanej operácie 3 až 4 roky, pri ostatných operáciách je táto doba menej ako 3 mesiace,“ vysvetlil nám námestník FNsP Gazdič.
Fakultná nemocnica chce zvýšiť počty operácií
Otázkou je, či nemocnice prísľub VšZP aj dokážu splniť. Ich kapacitné možnosti sú totiž obmedzené nielen peniazmi, ale aj počtom chirurgov či operačných sál.
„Po dohode s VšZP zvýšime počty plánovaných ortopedických výkonov v rámci našich organizačných možností,“ povedal nám Gazdič.
Nekonkretizoval však, aký mechanizmus si fakultná nemocnica vytvorí a čo bude s čakateľmi z iných zdravotných poisťovní.
Poisťovňu zmenila pre čakacie lehoty
„Ja to považujem za istú formu diskriminácie. Zmenila som poisťovňu preto, lebo vo Všeobecnej sa čakalo najdlhšie a teraz sa to otočilo. Predtým nás limitovali peniaze a teraz boj medzi poisťovňami,“ myslí si Júlia Oravcová.
Zatiaľ nemá osobnú skúsenosť, ale čakanie prežila s mamou. Tej museli operovať koleno dvakrát a napriek silným bolestiam musela na zákrok čakať dlho.
Hovorkyňa Gašparíková zdôraznila, že limitujúca nie je ani kapacita nemocníc.
„Ak poistenec nie je spokojný s čakacou dobou, VšZP mu môže odporučiť iné zdravotnícke zariadenie s kratšou lehotou čakania na rovnaký výkon,“dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári