V Kopytovskej doline, nachádzajúcej sa medzi Lipovcami a Šindliarom pri Prešove, majú radosť. Narodil sa tam maličký shetlandský poník. Nečakanému prírastku teraz hľadajú meno.
LIPOVCE/ŠINDLIAR. Dlhoročná obyvateľka Kopytovskej doliny, kobylka Jutka, priviedla na svet malého potomka.
Prírastok prekvapil aj Ota Kandráča, skúseného veterinára a majiteľa kobylky.
Najprv sa totiž zdalo, že statný poldruhametrový žrebec, vážiaci 450 kilogramov, na metrovú Jutku, o polovicu ľahšiu, nedoskočil. “Keď som ich potom v októbri minulého roka pustil na voľno, zjavne si našli spôsob,” prezradil Oto Kandráč.
Pri jedenásťmesačnej gravidite si ňou bol veterinár istý až v posledných týždňoch. A po spontánnom pôrode to tiež nevyzeralo ružovo.
“Sprvoti som mal obavu, že to potomok neprežil. Našťastie, nestalo sa tak a maličký sa má k svetu,” usmial sa šťastný majiteľ poníka, akých sa v našich končinách rodí málo. Minikoník meral po narodení pol metra a vážil 25 kíl.
Všetko chce vyskúšať
Má sa k svetu a spoznáva Kopytovskú dolinu. Na zimné dni má už pripravené “prechodné” bydlisko v maštali v Šindliari. Zatiaľ sa živí mliekom od svojej matky, no keď ju kŕmia, berie jej seno či jablká: “Niežeby to chcel jesť, veď ešte ani zuby nemá, ale je zvedavý a všetko chce vyskúšať.”
Malý poník ešte nemá meno. Keďže takýto prírastok býva raritou, chystajú mu prekvapenie. V sobotu 13. októbra, keď sa v Kopytovskej doline uskutoční tradičná súťaž v hre petang, dostane jej nový obyvateľ meno. Zatiaľ zbiera Oto Kandráč návrhy. “Z ich autorov niekoho vyžrebujeme a hneď aj odmeníme,” dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári