Bardejovský podnik Bapos prehral súdny spor s košickou spoločnosťou Fúra, s. r. o. Suma viac ako 80 000 eur, ktorú musí mestská spoločnosť zaplatiť, by ju mohla finančne položiť. Situáciu museli zachraňovať poslanci, ktorí uvoľnili mestské prostriedky.
BARDEJOV. Košická spoločnosť Fúra, s. r. o. v rokoch 2003 až 2006 vyvážala a spracovávala separovaný odpad z Bardejova. Faktúry za objednané služby mestský podnik Bapos neuhradil napriek tomu, že v roku 2006 došlo k dohode o uznaní dlhu.
„Súd rozhodol tak, že žalovaný je povinný zaplatiť žalobcovi istinu 55 867 eur a úroky z omeškania vo výške 30 967 eur,“ informoval hovorca Krajského súdu Prešov Michal Drimák.
Terajšie vedenie mestského podniku o sporných faktúrach vraj nevedelo.
„Bapos nemá takéto prostriedky ani rozpočtované, ani disponibilné. V prípade, že by sa to neuhradilo, pravdepodobne by došlo k exekučnému výkonu a zablokovaniu účtov. Následne by tieto záväzky muselo prebrať mesto a malo by rovnaký problém,“ informoval vedúci oddelenia ekonomiky bardejovskej radnice Miloš Mikula.
Bardejovskí poslanci rozhodli, že dlžnú sumu uhradí mesto.
Splátkový kalendár nedodržali
Obe strany sa najskôr dohodli na splátkovom kalendári. Podľa právneho zástupcu spoločnosti Fúra splátky mestský podnik Bapos nedodržiaval.
„Spoločnosť Fúra podala v roku 2011 návrh na udelenie platobného rozkazu na Okresnom súde v Bardejove. Ten návrhu vyhovel a rozhodol, že mestský podnik má do konca septembra zaplatiť celú sumu,“ uviedol právny zástupca Rudolf Manik.
Súčasný riaditeľ Baposu Vladimír Zoľák, ktorý je vo funkcii od roku 2008, sa o dlžobe podľa vlastných slov dozvedel až zo súdnej zásielky. K neuhradeným sporným faktúram svojho predchodcu sa vyjadrovať nechcel. S bývalým riaditeľom Michalom Prokopom sa nám nepodarilo skontaktovať.
Keďže Bapos nemá prostriedky na vyrovnanie dlhu a súdnych výloh, mesto predložilo mestskému zastupiteľstvu návrh, aby presunulo síce vlastné, ale účelovo viazané prostriedky.
„Takúto vysokú čiastku mesto nemá k dispozícii ani na odpadovom účte, ani v rezervnom fonde. Navrhli sme preto dočasne použiť fond ochrany prírody, ktorý je prednostne určený pre výsadbu zelene, kde ešte mesto má nejaké prostriedky,“ povedal vedúci oddelenia ekonomiky.
Vyvetrajú fond na obnovu zelene
Radnica týmto krokom úplne vyčerpala peniaze z fondu zelene, ktorý je prednostne určený na výsadbu stromov. Mesto do tohto fondu inkasuje financie z poplatkov za výrub stromov. Tieto prostriedky sú účelovo viazané a uložené ako samostatný peňažný fond.
V júni mestské zastupiteľstvo prijalo pravidlo, že prostriedky z tohto fondu sa môžu dočasne použiť na neoprávnené výdavky pri spolufinancovaní grantov.
Najväčšia čiastka v sume 500-tisíc eur na tento účet prišla za plánovaný výrub drevín súvisiaci s výstavbou juhozápadného obchvatu mesta.
„Ročné výdavky na výsadbu zelene nepresiahnu 40 000 eur. Tieto prostriedky môžeme využiť v priebehu desiatich rokov. Dočasne sa využívajú na dofinancovanie grantov. Fond sa doplní najmä z hospodárskeho výsledku ďalších rokov,“ priblížil M. Mikula.
Aktuálne má mesto vo fonde zelene približne 400-tisíc eur. Po vyplatení Fúry a pokrytí výdavkov na spolufinancovaní grantov sa dostane do červených čísel.
Mienia vyvodiť zodpovednosť
Primátor Boris Hanuščak (Smer) chce v prípade mestského podniku Bapos vyvodiť zodpovednosť u konkrétnych zamestnancov.
„Tento spor budeme analyzovať. Ak je miera zavinenia na určitých subjektoch, tak z toho budú vyvodené dôsledky. Bapos bol v tej dobe finančne poddimenzovaný, zrejme nemal ako zaplatiť tieto faktúry. Budeme robiť maximum, aby sa podobná situácia nemohla zopakovať,“ povedal B. Hanuščak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári