Koncom šesťdesiatych rokov minulého storočia prišli do Bardejova mladí učitelia telesnej výchovy Peter Purdeš s Michalom Bobákom. Pri štúdiu na vysokej škole v Prešove sa venovali džudu a hneď založili oddiel. Postupne si vychovali nasledovníkov a tento olympijský šport si našiel v meste trvalé miesto. Žiaľ, obaja už nie sú medzi živými, no mnohé rodiny i mládež v Bardejove sú im vďační, že zasadili korene, kde sa môžu venovať tomuto bojovému umeniu.
BARDEJOV. Medzi prvými výkonnostnými džudistami v meste bol aj Ján Arendáč. Dnes 45–ročný mestský policajt sa stal v roku 1984 majstrom Slovenska medzi dorastencami a na majstrovstvách Česko-Slovenska bol dvakrát tretí.
V kimone ZŤS Martin získal štyri tituly majstrov Slovenska v súťaži družstiev a okúsil štart v Európskom pohári. Teraz v pravidelných intervaloch strieda uniformu a kimono.
Veľmi plodný rok
Hlavný tréner Judo Klub Bardejov Ján Arendáč dokáže rozložiť tatami v telocvični Základnej školy Pod Vinbragom v rekordne rýchlom čase so svojimi zverencami, ktorých veková kategória ma veľmi široké rozpätie:
„Najprv od štvrtej popoludní trénuje prípravka, to sú najmenší a najmladší už aj od predškolského veku a je ich tridsať. Potom sa s trénerom Zlatkom Potyčným venujeme tým najlepším v kategóriách od žiakov až po dospelých a je ich pätnásť.“
Tento rok bol pre klub úspešný, veď na majstrovstvách Slovenska žiakov získali sedem medailí. No Arendáča teší, že o tých talentovaných je záujem aj v Centrách talentovanej mládeže (CTM): „Bol to veľmi plodný rok, aj keď sa doteraz uskutočnili len majstrovstvá Slovenska žiakov, kde sa z prvenstva tešili Klára Brezányová a Ladislav Čech-Špirek. Na druhom mieste skončili Daniel Mlynarič, Sára Breškovičová a bronzová medaila patrila Lukášovi Čechovi-Špirekovi i Michalovi Švedovi. Verím, že naprázdno nezostaneme ani na dorasteneckom šampionáte, ktorý sa uskutoční 20. októbra vo Vranove nad Topľou. Do jednej z troch CTM boli zaradení minuloroční majstri a reprezentanti SR, dorastenec Róbert Šimco a junior Kamil Seman, ako aj Samuel Rybovič a Ladislav Katuščák.“
Už ako prváčik v kimone
Je úžasné sledovať športovú prípravu tých najmladších adeptov v džude. Samozrejme, že na lavičkách okolo tatami nechýbajú rodičia, veď sú tým hnacím motorom celého klubu.
Nielenže sa starajú o svoje deti, ale sú aj organizátormi, spolupracovníkmi, pomocníkmi, no hlavne propagátormi džuda.
Maroš Mlynarič, maturant na Gymnáziu L. Stöckela, si živo pamätá na prvý tréning: „Ráno som prvýkrát išiel do školy ako prváčik a poobede som bol prvýkrát na tréningu. Priviedli ma rodičia a začínal som u trénera Jaroslava Marušina, ktorý bol v bytovke naším susedom. No na žinenke som stál už skôr, do školy som sa chodil pozerať na džudo.“
Žiacky a dorastenecký majster Slovenska a teraz juniorský reprezentant Mlynarič rástol v kvalitnej skupine talentovaných džudistov.
„V mojej kategórii sú aktuálne veľmi dobrí Jozef Kendra, Erik Puzder či Braňo Marušín. V tomto roku ma ešte čakajú majstrovstvá Slovenska a štart v drese MŠK Vranov nad Topľou, kde hosťujem v lige mužov. Stále ma priťahuje, že sa tu môžem naučiť veľa prvkov akrobacie a samozrejme sebaobrany. Nie je to len o umení biť sa, aj keď je to bojové umenie, skôr o všestrannosti, ktorá je vhodná pre každého,“ zauvažoval Mlynarič.
Pre talentovaného džudistu a maturanta je tu dosť práce, takpovediac až nad hlavu: „Je ťažké spĺňať požiadavky, keď je veľa džuda a veľa sa treba učiť. No všetko sa dá, keď sa chce, treba si nájsť čas a zosúladiť program. Jasné, že mám spolužiakov, ktorí nič nerobia, a pozerám sa na nich tak, že aj keď majú ten čas, len ho treba vhodne naplniť.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári