SEDLISKÁ. Na hrade Čičva vo Vranovskom okrese sa v sobotu 6. októbra stretnú turisti a nadšenci v rámci podujatia Výstup na 101 slovenských hradov.
Starosta obce Sedliská Jozef Dobrocký očakáva stovku návštevníkov. Výstup na zrúcaninu hradu, ktorý sa vypína nad ich obcou, má okolo 20-ročnú históriu.
Zraz účastníkov je v obci o 11:00, odkiaľ môžu priaznivci skupinovej turistiky vystúpiť na hrad spoločne alebo sa môžu vydať aj individuálne.
Mali by si to však načasovať tak, aby stihli oficiálne otvorenie výstupu na hrade o 11:15. Dozvedia sa tu zaujímavosti o histórii hradu Čičva, ktorý bol postavený na konci 13. respektíve začiatkom 14. storočia, zrejme pod vplyvom tatárskeho drancovania.
Prvá priama písomná zmienka o hrade Čičva pochádza z roku 1316, keď ho spravoval kastelán Mikuláš, zvaný Peres. V roku 1711 ho dobyli cisárske vojská a ako stredisko odporu šľachty proti cisárovi v protihabsburských povstaniach ho úradne zdemolovali.
Vlani, keď si obec pripomenula 300 rokov od vypálenia hradu, tu organizovali hradné hry.
Starosta uviedol, že tohtoročné stretnutie na hrade bude menej honosné, ale rovnako sa naň tešia organizátori aj obyvatelia obce.
Pre účastníkov pripravili zábavné a vedomostné súťaže. Vyhodnotia tiež najmladšieho a najstaršieho účastníka a aj hosťa, ktorý tam meral cestu z najväčšej diaľky.
Podľa starostu na hrade už privítali bábätká vo veku okolo jedného roka a aj zdatných osemdesiatnikov. Výstup na hrad nie je náročný. Terén v tomto roku, ako tradične, vyčistili od náletových drevín.
Ruiny hradu Čičva tvoria dominantu obce Sedliská, ktorá sa v minulosti preslávila výrobou korýt. Ešte aj dnes tu žijú dvaja starí korytári, ktorí sa už venujú skôr výrobe menších predmetov z dreva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári