Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
VYŠNÝ KOMÁRNIK/SVIDNÍK. Pred 68 rokmi sa skončila jedna z najkrvavejších pozemných bitiek druhej svetovej vojny, v ktorej bojovali aj československí vojaci.
Karpatsko-duklianska operácia sa začala s cieľom pomôcť domácemu odboju a Slovenskému národnému povstaniu.
Boje mali pôvodne trvať krátke obdobie. Horská bitka sa nakoniec skončila až po ťažkých osemdesiatich dňoch.
Výročie ukončenia bojov o Duklu si stovky ľudí pripomenuli pietnym aktom pri Pamätníku Československej armády vo Vyšnom Komárniku, položením vencov pri soche armádneho generála Ludvíka Svobodu a Pamätníku sovietskej armády vo Svidníku.
Prezident Ivan Gašparovič počas spomienkovej slávnosti vyzdvihol význam Karpatsko-duklianskej operácie, ktorá bola začiatkom oslobodzovania spod nadvlády fašizmu.
„Bola víťazstvom, ale draho zaplateným. Vybojovaná sloboda stála množstvo životov. Často sa dnes stráca predstava o prežitých hrôzach, o úcte k statočným ľuďom a krehkosti mieru,“ uviedol I.Gašparovič.
Minister obrany Martin Glváč (Smer-SD) vyjadril obdiv za odvahu a statočnosť všetkým priamym účastníkom bojov.
Pri príležitosti Dňa obetí Dukly prezident a minister obrany odovzdali vojnovým veteránom pamätné medaily ministra vnútra a pamätné medaily M. R. Štefánika za účasť v boji proti fašizmu a na oslobodení vlasti.
Dcéra generála Svobodu poďakovala SvidníčanomNa spomienkovom akte pri soche armádneho generála Ludvíka Svobodu vo Svidníku položila kyticu kvetov aj jeho dcéra Zoe Klusáková-Svobodová.
V tomto roku miestny park so sochou L. Svobodu pomenovali na jeho počesť.
„Bola som veľmi potešená, že park, kde stojí socha veliteľa 1. československého zboru, je po ňom pomenovaný. Bola by som rada, keby i naďalej udržiavané pamätníky v tomto kraji pripomínali všetkých vojakov, ktorí si na tomto mieste vybojovali slobodu,“ poznamenala Z. Klusáková.
Na Dukle padli tisíce vojakovKarpatsko-duklianska operácia sa začala 8. septembra 1944 s cieľom pomôcť Slovenskému národnému povstaniu.
Boje, ktoré mali pôvodne trvať len niekoľko dní, sa nakoniec natiahli až na 80 dní.
Zlomovým dňom bol práve 6. október, keď spojenci oslobodili obec Vyšný Komárnik.
Podľa sovietskych zdrojov obrovské straty mala nemecká armáda, asi 52.000 mŕtvych, ranených a nezvestných.
Veľké straty zaznamenali aj spojenci, padlo asi 19.000 sovietskych vojakov a okolo 1800 príslušníkov 1. česko-slovenského armádneho zboru. Dohromady mali útočiace vojská asi 88.000 ranených.
(tasr)
Autor: iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári