VYŠNÝ KOMÁRNIK. Hrôzy vojny zažili na vlastnej koži.
Mária Pelcrová (85 r.)
Podplukovníčka vo výslužbe z Martina pôsobila počas druhej svetovej vojny ako zdravotníčka. Za svoju činnosť dostala aj najvyššiu cenu Červeného kríža – medailu Florence Nightingalovej.
V roku 1940 sa ocitla medzi deťmi určených pre transport do Osvienčimu. Pre vysoké horúčky nemohla nastúpiť.
„Podarilo sa mi dostať k sovietskej armáde, kde som absolvovala zdravotnícky kurz. Neskôr som prestúpila k 1. československému zboru. Ošetrovala som ranených priamo na bojisku. Bolo to veľmi náročné, zachraňovali sme stovky zranených, ale stovky aj umierali. Vojna je zákerná zmija, ktorá vysáva ľudské životy,“ povedala M. Pelcrová.
Václav Přibyl (89 r.)
Plukovník vo výslužbe z Prahy sa k československým vojskám v ZSSR pridal pri Buzuluku, kde bol vycvičený ako guľometčík. Ďalšiu časť vojny však strávil v rote technického zabezpečenia.
Po bojoch na Ukrajine sa zúčastnil Karpatsko-duklianskej operácie, kde sa dobrovoľne prihlásil do priamych bojov.
„Pracoval som v štábe zboru ako technik. Zabezpečovali sme zbrane a muníciu. Krátku dobu som velil počas ťažkého dobýjania pred krvavou kótou 534. Spomínam si hlavne na veľa kamarátov, ktorí padli v týchto kopcoch. Tento kraj bol bránou k oslobodeniu a obnove Československa. Brána slobody je však poznačená stratou tisícok vojakov. Je dôležité, aby sa to už neopakovalo,“ dodal V. Přibyl.
Ján Jurčišin (88 r.)
Čatár vo výslužbe z Vagrinca pri Svidníku narukoval tesne po Karpatsko-duklianskej operácii k 1. československému zboru ako protitankový delostrelec. V decembri 1944 mal 18 rokov.
„Mobilizácia mužov bola vyhlásená od 17 do 45 rokov. Boli samozrejme aj mladší aj starší. Výcvik sme absolvovali v Šemetkovciach. Neskôr sme boli pridelení k delostreleckému útvaru. Oslobodzovali sme Svidník a obce pri Bardejove, Giraltovciach a Prešove. S útvarom som sa neskôr dostal do Popradu a Liptovského Mikuláša.“
Koniec vojny ho zastihol až v Hrušove na Morave. Oslavy výročia Karpatsko-duklianskej operácie v rodnom kraji absolvuje každý rok.
„Trápi ma, že tu nie je viac mladých ľudí, ktorí by mali pochopiť a nezabúdať jednak na odkaz hrdinskosti a hlavne umierania počas vojny,“ dodal Jurčišin.
Autor: iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári