Prím v speed badmintone na východe majú nateraz jednoznačne členovia SbK Lipany. Klub vznikol iba pred pár týždňami.

Úspešné. Vľavo Tamara Lukáčová, v strede Vladimír Pjecha, vpravo Kristína Ščavnická.Úspešné. Vľavo Tamara Lukáčová, v strede Vladimír Pjecha, vpravo Kristína Ščavnická. (Zdroj: Mária Ščavnická)

Speed badminton je mladé a dynamicky sa rozvíjajúce odvetvie, ktoré sa objavilo premiérovo na svetovej na scéne pred jedenástimi rokmi (sú v ňom prvky z tenisu, bedmintonu a squashu), pričom tón na Slovensku udávajú aj naši zástupcovia. Prím na východe majú nateraz jednoznačne členovia SbK Lipany. Tunajší klub vznikol iba pred pár týždňami a jeho predsedom je Vladimír Pjecha. Predtým fungoval on aj niektorí vyznávači v Prešove v TJ Slávia PU.

LIPANY. Základňa sa rozrastá, nateraz sa tomuto športu venuje nie menej ako pätnásť aktérov. V rámci východného Slovenska Lipany sú bezpochyby baštou.

Debut si zástupcovia SbK odkrútili na majstrovstvách Slovenska v Slovenskej Ľupči.

Bol to vydarený vstup, veď získali dva tituly v kategórii dievčat, striebro medzi mužmi a vybojovali si tiež bronzové medaily – dovedna z toho bolo deväť kovov v individuálnych súťažiach a v zápoleniach družstiev. Striebro medzi mužmi obhájil z lanského šampionátu Ščavnický.

“Je síce slovenskou jednotkou v celkovom rankingu, tentoraz ale vo finále nepochodil s Ostrihoňom. V U18 dievčat Lukáčová príjemne prekvapila, porazila aj Kacvinskú, ktorá bola dokonca pred rokom prvá na svetovom šampionáte. Finále bolo záležitosťou našich dievčat a Tamara zdolala Kristínu Ščavnickú 2:0 na sety,“ poznamenal V. Pjecha.

Na margo Puškáša uviedol, že turnaj mu v kategórii U18 chlapcov príliš nevyšiel. V U14 dievčat K. Ščavnická ako favoritka potvrdila svoje predpoklady, hoci v boji o zlato ju Gibalová (svetová dvojka) potrápila.

„Kristína Ščavnická bojovala pred rokom i na majstrovstvách sveta a bola tam bronzová. Takže pokračuje vo svojom hernom raste. Pomaly končí v tejto kategórii a sústredí sa na kategóriu U18.“

Prvý raz bol na majstrovstvách Slovenska Tobiaš v U14, pričom siahal po striebre, ale tesne podľahol Lecsömu.

Nestratili sa ani muži i ženy a Lipanci sa uplatnili tiež v dueloch družstiev, kde bolo kombinované zloženie zo všetkých kategórií a mohli byť zastúpení zástupcovia z rôznych klubov.

Cibria sa na turnajoch

Hlavne omladina dáva perspektívu lipanskému klubu. „Snažíme sa podchytiť talentovaných adeptov, aby sa postupne ostrieľali na podujatiach doma i v zahraničí. V rámci Slovenska je séria turnajov, najbližšie ho organizujeme v novembri v Poprade, pričom sa snažíme o spopularizovanie speed badmintonu i inde, aby rástla členská základňa. Na základe výsledkov na rebríčkových turnajoch a na majstrovstvách Slovenska sa robí ranking a nasadzovanie v kategóriách,“ priblížil systém zápolení Vladimír Pjecha.

Dodal, že ambíciou pretekárov je atakovanie účasti na vrcholných podujatiach vonku – ME a MS, pričom hráči z SbK sa hotujú aj na prestížne medzinárodné turnaje, napríklad v Poľsku.

Výsledky členov SbK Lipany na majstrovstvách Slovenska – muži: 2. Ščavnický, 5. – 8. M. Pjecha, V. Pjecha, U18 dievčatá: 1.T. Lukáčová, 2. K. Ščavnická, U18 chlapci: 5. – 8. Puškáš, U14 dievčatá: 1. K. Ščavnická, 5.-6. Kocúreková, 7.- 9. B. Ščavnická, U14 chlapci: 3. Tobiaš, muži nad 40 rokov: 2. Mochňák, 3. Lukáč, ženy nad 35 rokov: 5. – 8. A. Lukáčová, M. Ščavnická, muži nad 50 rokov: 3. Heldák.

V súťaži družstiev vo víťaznom tíme z Lipian zápolili Ščavnický, K. Ščavnická a Tobiaš. Tím, ktorý skončil štvrtý, tvorili: V. Pjecha, M. Pjecha, A. Lukáčová, T. Lukáčová, Puškáš, Kocúreková.