Niekdajší zvyk modliť sa pri tele zosnulého priamo v jeho dome až do dňa pohrebu vymenili iné pravidlá. Telá nebohých vozia do domu smútku. Nie každá obec má však svoj a tak zosnulých zvážajú do okolitých dedín.
SABINOVSKÝ OKRES. „Kedysi bol mŕtvy doma a ľudia sa k nemu chodili modliť. Keď niekto zomrel, tak sa išlo pre horných i dolných susedov, aby nebožtíka prišli obliecť,“ spomína si pani Mária z Ľutiny.
Večer prišli do domu muži i ženy. „Ženy sa pri mŕtvom tele modlili. Muži debatovali a hrali karty až do rána. Strážili tak mŕtveho. To isté bolo i na druhý deň. Na tretí sa vložilo telo do hrobu,“ povedala a pokračovala: „Dnes je to už iné. Telo sa odvezie do mrazničky a ľudia sa modlia iba v chráme. Niekto si príbuzných zavolá domov a modlia sa tam.“
V Ľutine totiž dom smútku chýba. Ani v Olejníkove, Jakovanoch a Červenej Vode ho nemajú. „Keď zomrel môj dedko, tak sme ho mali doma, až kým sme ho nevložili do hrobu. To bolo pred siedmimi rokmi. Babka zomrela pred štyrmi. No tú sme už mali v márnici až do dňa pohrebu,“ povedala Katarína z Jakovian.
Dom smútku chýba vo viacerých obciach v Sabinovskom okrese.
„Telo privezú do dediny hodinu pred zádušnou omšou. O výstavbe domu smútku ani neuvažujeme. Ľuďom to takto vyhovuje. Nikto sa nesťažoval. Obec im na pohreb ani na prevoz tela neprispieva. Každá rodina si to hradí sama,“ informovala starostka Brezovičky Alena Kudová (SDKÚ-DS).
Dom smútku nie je ani v Jakubovej Voli. Ľudia zvážajú nebohých väčšinou do Lipian. „Finančná situácia nie je priaznivá, preto dom smútku v obci nie je. Uvažujeme o jeho výstavbe, no nemáme na to potrebné financie,“ posťažoval sa starosta Jakubovej Vole Vladimír Mačo (Smer-SD).
Starostka Hanigoviec Alena Havrilová výstavbu domu smútku neplánuje. „Nebohých vozia do Lipian.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári