Korzár logo Korzár Prešov

Briti hľadajú ropu a plyn aj v chránenom území

Ropu a plyn hľadá britská spoločnosť na severovýchode Slovenska. Podľa otrasov zeme zisťuje zásoby.

Šarišské Čierne. Onedlho tu zrejme postavia prieskumný vrt a neskôr aj ropné veže.Šarišské Čierne. Onedlho tu zrejme postavia prieskumný vrt a neskôr aj ropné veže. (Zdroj: Ingrid Timková)

Ropu a plyn hľadá britská spoločnosť na severovýchode Slovenska. Podľa otrasov zeme zisťujú možné zásoby. Územie geologického prieskumu zasahovalo do chránených území i národného parku. Ministerstvo životného prostredia ho napriek tomu víta. Proti nie sú ani starostovia.

HORNÝ ŠARIŠ. Prieskum pozemný i letecký zasahuje územia okresov Bardejov, Svidník, Stropkov, Medzilaborce, Snina a časť Humenného.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priestor vymedzili od Bardejova až po Novú Sedlicu. Britská spoločnosť Aurelian Oil & Gas Slovakia má na vykonávanie ložiskového geologického prieskumu na ropu a horľavý zemný plyn určené tri územia na východe Slovenska s platnosťou od augusta 2006 do roku 2014.

SkryťVypnúť reklamu

Firma donedávna vykonávala sonarový prieskum pomocou výbušnín i letecký prieskum krajiny. Geologické podložie skúmali pomocou seizmického merania.

Merali otrasy zeme vyvolané vibračným zariadením umiestneným v špeciálnych autách a v nedostupnom teréne otrasy vyvolané odpálenými náložami dynamitu.

Dostali výnimku

Prieskumné územie zasahovalo do územní s rôznym stupňom ochrany, aj do toho s najvyšším. Teda do Národného parku Poloniny, do chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty, do územia európskeho významu Natura 2000 či do chránených vtáčích území Laborecká vrchovina a Bukovské vrchy.

Hoci zástupcovia spoločností otvorene informovali starostov i o možných rizikách, niektorí dotknutí obyvatelia obcí o ničom netušili.

Jedným z nich je Juraj Lukáč z Osadného (okres Snina). Cez jeho záhradu viedla prieskumná čiara.

SkryťVypnúť reklamu

„Chceli mi tu navŕtať diery a odpáliť v nich dynamit. Po dohode s pracovným tímom sme to posunuli o štyri kilometre vedľa. Tu je všade flyšové podložie. Po sérii výbuchov mohli zmiznúť spodné vody a stratiť sa voda v studniach v dedine.“

Lukáča najviac zaráža (ne)informovanosť obcí a nezáujem ľudí bývajúcich na území, kde majú ťažiť ropu a plyn.

„Táto firma obišla všetkých starostov a odovzdala im materiály. Nielenže ľudia nie sú o ničom informovaní, ale ani starostovia sa nezaujímali o to, ako môže budúca ťažba zasiahnuť ich obce, keď tam budú stáť napríklad ropné veže.“

Podľa neho spomínaná oblasť mohla v budúcnosti zarábať najmä na prírodných krásach: „Je tu mimoriadne krásna a zachovaná príroda. Toto má byť podporované.“

Starostovia bez záujmu

Na základe Lukáčovej iniciatívy sa zvolaného zhromaždenia zúčastnil aj zástupca spomínanej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

„O rizikách otvorene informoval. Veď ťažba nezlepšuje, ale zhoršuje životné prostredie. Ale starostovia sa o to vôbec nezaujímali. Pritom firma po prieskume získa podľa našich zákonov prednostné právo na ťažbu a na mieste, kde si sama určí.“

Podľa zástupcu spoločnosti Stanislava Benadu boli merania ukončené a začali fázu spracovania.

Interpretácia bude ukončená v prvom kvartáli budúceho roka, keď rozhodnú aj o vrtoch. Ak letecké merania potvrdia povrchové zistenia, prvý prieskumný vrt by chcela spoločnosť vyhĺbiť pri obci Šarišské Čierne (okres Bardejov).

Starosta obce Andrej Buvalič (SDKÚ) v tom problém nevidí: „A ako to môže zhoršiť životné prostredie? Zvolali sme ľudí, zástupca firmy ich informoval, lebo ide o ich pozemky. Nemali námietky.“

Ministerstvu prieskum neprekáža

Podľa hovorcu ministerstva životného prostredia Maroša Stana vykonávanie geologického prieskumu v žiadnom smere neohrozuje ani obyvateľov obcí, ani ochranu prírody a krajiny: „Ide o dočasnú aktivitu, ktorej výsledok môže byť ako pozitívny, tak aj negatívny. Pre poznanie geologickej stavby Slovenska je vítaný každý geologický prieskum.“

Dodal, že v prípade overenia ložísk ropy a zemného plynu držiteľ prieskumného územia vypracuje záverečnú správu s výpočtom zásob výhradného ložiska a predloží ju ministerstvu na posúdenie a schválenie.

Do 6 mesiacov má po schválení záverečnej správy prednostné právo na určenie dobývacieho priestoru. Povoleniu banskej činnosti, ktorou je aj dobývanie a úprava nerastov výhradných ložísk, predchádza proces posudzovania vplyvu predpokladaných činností na životné prostredie.

Tento proces posudzovania deklaruje súlad s právnymi predpismi SR, oznámeniami a usmerneniami Európskej komisie, slovenskými technickými normami a medzinárodne akceptovanými štandardmi vo všetkých fázach realizácie banskej činnosti.

Samotnú ťažbu a úpravu nerastných surovín bude schvaľovať ministerstvo hospodárstva.

Fakty

Metodika merania

Merania robili metódou vibrovania. V komplikovaných, autami neprístupných častiach technológiou plytko odpálených náloží.

Seizmické merania, ktorými sa zisťuje hlbinná geologická stavba (cca do 5 km), spočívajú v jazde špeciálnych áut, ktoré každých približne 60 metrov zastavia.

Vysunú oceľovú dosku pod podvozok a pritlačia ho k povrchu zeme. Tak hydraulicky vytvoria záchvevy, ktoré prenikajú do zeme. Ide o seizmické vlny, ktoré sa v hĺbke odrážajú od jednotlivých vrstiev hornín a vracajú sa k povrchu.

V kolmom smere na dráhu vibrátorov sú rozmiestnené dlhé káble a k nim je pripevnené malé registračné zariadenie. Tieto citlivé zariadenia zapichnuté do zeme zachytia i malé otrasy vracajúce sa na zem.

Z takto získaných záznamov sú neskôr zostrojené geologické rezy, z ktorých je možné usúdiť stavbu zeme, existenciu ložísk ropy, zemného plynu, ale tiež existenciu zlomov a iných porúch zemskej kôry.

V miestach, ktoré sú neprístupné pre bezpečný prejazd vibrátorov, navŕtajú niekoľko plytkých vrtov buď vŕtacím zariadením na traktorovom podvozku alebo ručne. Do nich vložia dynamitovú nálož, ktorú odpália a záchvevy zmerajú.
(spracované podľa žiadosti o súhlas s geologickými prácami)

Platia pol milióna ročne

Tri prieskumné územia sú lokalizované v okolí troch okresov. Konkrétne ide o Medzilaborce (rozloha 721 km2), Svidník (rozloha 760 km2) a Sninu (961 km2).

Spoločnosť, ktorá získala povolenie, platí ročne úhradu za prieskumné územia vo výške 486 747 eur. Z toho 50 percent je príjmom Environmentálneho fondu a 50 percent príjmom obcí, na ktorých sa prieskumné územie nachádza.

Podľa ministerstva životného prostredia sú pomerné podiely určené podľa veľkosti časti prieskumného územia v ich katastrálnych územiach.

Majú prednostné právo na dobývací priestor

Podľa banského zákona prednostné právo na určenie dobývacieho priestoru má organizácia, ktorá má určené prieskumné územie a prieskum vykonávala na vlastné náklady.

Prednostné právo možno uplatniť podaním návrhu na určenie dobývacieho priestoru najneskôr do šiestich mesiacov po posúdení a schválení záverečnej správy obsahujúcej výpočet zásob v období ložiskového, geologického prieskumu Ministerstvom životného prostredia Slovenskej republiky.

Počas platnosti rozhodnutia o určení prieskumného územia nie je možné v jeho hraniciach určiť dobývací priestor inej organizácii na ten istý druh nerastu, na ktorý je určené prieskumné územie, okrem organizácie uplatňujúcej prednostné právo na určenie dobývacieho priestoru v lehote uvedenej v predchádzajúcej vete.

tim

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 919
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 918
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 602
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 460
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 716
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 385
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 687
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


15
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 6
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


2
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu