V kopcoch pri Duklianskom priesmyku bolo opäť počuť výstrely a výbuchy. Dvadsaťjeden klubov vojenskej histórie sa vo Vyšnom Komárniku (okres Svidník) vrátilo do roku 1944 a zapojili sa do ukážky bojov počas Karpatsko-duklianskej operácie.
VYŠNÝ KOMÁRNIK. Cez 190 účinkujúcich, historická vojenská technika, boje o obranné línie aj ukážka leteckých útokov. Diváci vo Vyšnom Komárniku mali možnosť vidieť zaujímavú čiastočnú rekonštrukciu najväčšej horskej bitky na území Slovenska, ktorá prebiehala počas septembra až októbra roku 1944.
„Československý armádny zbor spolu s Červenou armádou prišli na pomoc domácemu odboju a Slovenskému národnému povstaniu. V karpatských kopcoch boli tie najťažšie boje. Cesta cez Karpaty trvala skoro tri mesiace,“ hovorí Vladimír Kosť z Klubu vojenskej histórie Krasnogvardejci Košice.
Do scenára sa organizátori snažili vtesnať ukážku útokov na nemecké zákopové línie počas dlhých týždňov útočnej operácie v ťažkom teréne. Bojovej ukážky Karpatsko-duklianskej operácie sa zúčastnili kluby vojenskej histórie z Čiech, Slovenska a Poľska. Nechýbala ani historická vojenská technika.
„Mali sme tu dve obrnené vozidlá BA-64, obrnený transportér Hackel, Jeep Willis, malý nákladný automobil americkej armády, ktorý používali Sovieti, dva motocykle a starú nákladnú Pragu Rn,“ priblížil V. Kosť.
Dve línie nemeckej obrany mal zastaviť postup útočiacich vojsk 1. československého armádneho zboru a Červenej armády.
Zo vzduchu pohyby nemeckých vojsk v obranných líniách sledovali a napádali sovietske lietadlá. Letecké ukážky zabezpečil Retro Sky Team z Košíc.
Pred nemeckým postavením sa objavili útočiace jednotky 1. československého armádneho zboru a pokúšali sa preraziť a narušiť nemeckú obranu v zákopoch.
Československý armádny zbor po zistení sily nemeckej obrany doplnil stavy a vyrazil za pomoci bojovej techniky.
Do razantnejšieho útoku československých vojakov na prvú nemeckú obrannú líniu sa zapojilo aj delostrelectvo a mínomety.
Nemecké vojská sa účinne bránili a zastavili útočiacich československých vojakov. Spôsobujú mu značné straty. Dobyté pozície čakajú na pomoc Červenej armády.
Na pomoc 1. čs. armádnemu zboru prišli vojaci Červenej armády. Sovietske velenie dalo príkaz na útok z dvoch strán a obkľúčenie. Nemci reagovali opevnením na druhej obrannej línii.
Vojaci 1. čs. armádneho zboru útočia spoločne s Červenou armádou. Začal sa boj o definitívne prelomenie nemeckej obrany. Nemci boli vytlačení z obranných línii.
Do čiastočnej ukážky zapojili aj historické vozidlá a motocykle.
Záverečné mašírovanie vojsk Červenej armády. Predstaviteľom sovietskych, československých a nemeckých vojakov diváci nakoniec zatlieskali.
Zoradenie na povel sovietskeho oficiera. Celkovo sa ukážky zúčastnilo cez 120 členov klubov vojenskej histórie.
Jednotky nemeckej obrany. Napriek porážke im na konci bojov nechýbala vojenská disciplína.
Po zabezpečení bojiska pyrotechnikmi si diváci prezreli obranné línie a výzbroj vojakov.
Foto: Vladimír Ilečko
Tí odvážnejší si aj zastrieľali slepou muníciou z dobových zbraní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári