Bardejovčan Pavol Zajac je fanúšikom The Beatles už celé polstoročie. Jeho osobná pocta britskej legende a zvlášť k zosnulému Johnovi Lennonovi tvorí súčasť historického jadra Bardejova. V Uličke J. Lennona aktuálne pribudlo niekoľko noviniek.
BARDEJOV. Pavol Zajac z Bardejova si Lennonovo Imagine vzal k srdcu a svoje predstavy zhmotnil do pocty legendárnej skupine. Parčík a ulička v okolí jeho domu sú venované Johnovi Lennonovi a The Beatles. Priestor krášli Bardejov a vyhľadávajú ho aj turisti.
Prvé kamene v Parčíku Johna Lennona pri jeho dome začali pribúdať v roku 1986.
„Na začiatku som tu mal štyri kamene s menami členov Beatles. Špekuloval som nad tým, že by sa tento priestor dal vhodne využiť. Nebolo to odrazu, ale postupne pribúdali ďalšie. Je to môj malý Liverpool,“ hovorí Pavol Zajac.
Medzi kameňmi s menami osadil väčšie balvany s názvami kmeňových albumov. S ich umiestnením a zorganizovaním mu pomáhali kamaráti.
„Som v tom konzervatívec. Sú to všetko názvy štúdiových albumov, plus samostatne vydaná antológia po smrti Johna Lennona. Ďalšie kamene na tomto mieste už nepribudnú. Na najväčší plánujem umiestniť aj pripomienku Čechoslováka a dvorného fotografa Beatles Deža Hoffmana,“ priblížil Zajac.
Na priečelí domu pribudla aj vykovaná reprodukcia autoportrétu Johna Lennona, ktorá má svoje čestné miesto na priečelí domu.
„Tento Lennonov autoportrét vykoval umelecký kováč Matúš Majerník. Som rád, že som naň natrafil, pretože má tiež vzťah k muzike Beatles. Myslím si, že sa veľmi vydaril,“ povedal Zajac.
Novinkou sú vyškrabávané portréty
V Uličke Johna Lennona pribudli nové vizualizácie. Autorom podobizní členov The Beatles je akademický maliar Ivan Chapčák. Použitím kombinovanej grafickej techniky vyškrabávaním do viacvrstvovej omietky vzniklo niekoľko originálnych diel.
„Trvalo to asi mesiac. Najskôr som si rozkreslil predlohy. Majiteľ bol spokojný, tak som začal s prácou na fasáde. Podobnú techniku sgrafito využívali Taliani počas renesancie. Ja som používal farby, ktoré sú použiteľné na omietku. Ide o niekoľko vrstiev omietky, ktoré sa postupne vyškrabávajú,“ priblížil I. Chapčák.
Podobnú techniku Chapčák v Bardejove už raz použil aj na grafikách evanjelistov v gréckokatolíckom chráme sv. Petra a Pavla.
Pocta pre Bardejov
Na múre domu pána Zajaca pribudla v minulom týždni aj grafika pre Bardejov symbolických pamiatok baziliky minor a mestskej radnice.
„Mal som predstavu, že ak si niekto bude fotiť Beatles tak, aby bolo jasné, že je to v Bardejove a nikde inde,“ vysvetlil Zajac.
V lete minulého roku bardejovskí poslanci Parčíku Johna Lennona odhlasovali oficiálny názov.
„Mesto to kvituje a zoficiálnili to vyhlásením parčíka mestským nariadením. Chcem priestor ešte viac zatraktívniť. Čo to bude ďalej, neviem. Každý svoj nápad v sebe nechávam dlhšie dozrievať,“ dodal Zajac.
Pravidelne na výročie smrti Johna Lennona, 8. decembra, organizuje v parčíku spomienkové stretnutia.
Foto: Vladimír Ilečko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári