Dvadsaťjeden klubov vojenskej histórie sa vo Vyšnom Komárniku (okres Svidník) vrátilo do roku 1944 a zapojilo sa do čiastočnej ukážky bojov počas Karpatsko-duklianskej operácie.
VYŠNÝ KOMÁRNIK. V autentickom teréne nad Vyšným Komárnikom sa pokúsili o ukážku najväčšej horskej bitky na území Slovenska, ktorá prebiehala počas od septembra do októbra roku 1944.
„Československý armádny zbor spolu s Červenou armádou prišiel na pomoc domácemu odboju a Slovenskému národnému povstaniu. V týchto karpatských kopcoch boli tie najťažšie boje. Cesta cez Karpaty trvala skoro tri mesiace,“ hovorí Vladimír Kosť z Klubu vojenskej histórie (KVH) Krasnogvardejci Košice.
Do scenára sa organizátori snažili vtesnať ukážky útokov na nemecké zákopové línie počas dlhých týždňov útočnej Karpatsko-duklianskej operácie. Zo vzduchu pohyby nemeckých vojsk v obranných líniách sledovali a napádali sovietske lietadlá. Letecké ukážky zabezpečili členovia Retro Sky Team z Košíc.
Dve línie nemeckej obrany mali zastaviť postup útočiacich vojsk 1. československého armádneho zboru a Červenej armády. Po náročnom obliehaní boli nemecké línie nakoniec dobité za pomoci delostrelectva a vojenskej techniky.
„Mali sme tu dva obrnené vozidlá BA-64, obrnený transportér Hackel, Jeep Willis, malý nákladný automobil americkej armády, ktorý používali Sovieti, dve motocykle a starú nákladnú Praga Rn,“ priblížil V. Kosť.
Ako vyzerala bitka o Dukliansky priesmyk po 68 rokoch
Pozrite si fotogalériu tu >>
Bojovalo 21 klubov vojenskej histórie
Ukážky bojov sa zúčastnili kluby vojenskej histórie z Čiech, Slovenska a Poľska. Viacerí účastníci bojovej ukážky si vlastné nasadenie v reálnom boji nevedia predstaviť.
Bardejovčan Marián Kašperan sa ukážkam bojov venuje už osem rokov. Od malička ho zaujímajú hlavne ručné strelné zbrane.
„Sú to ťažké a veľmi náročné podmienky. Sú z toho zimomriavky. Sám seba si v ostrom boji určite predstaviť neviem. So skutočným bojom je to ťažko porovnávať,“ reagoval M. Kašperan z KVH Krasnogvardejci.
Anketa
Ako sa vám páčila rekonštrukcia bojov na reálnych miestach bojov?
Opýtali sme sa návštevníkov bojových ukážok.
Ľuboš Prokopič: „Bolo to zaujímavé a efektné. Zapasovalo to do tohto prostredia a mám z toho dobrý zážitok. Predstava, že sa to odohrávalo tu, mi spôsobuje zimomriavky. Vojnu, aby ju zažil, by som neprial nikomu.“
Štefan Čverha: "Je to história, ktorá by sa nemala zabudnúť. V týchto miestach prechádzal front. Môj otec mal vtedy 20 rokov. Spomínal strašne veľa padlých vojakov, na ktorých čakali rodiny. Bol vtedy ťažký život.“
Jozef Jurčišin: „Napriek tomu, že sa mi to páčilo, neviem si predstaviť reálny tlak, pod ktorým museli byť vojaci, často mladí chlapci. Tieto akcie sú peknou ukážkou v autentickom prostredí.“
iv
Bojové vozidlo BA-64. Do čiastočnej ukážky sa na oboch stranách zapojili aj útoky lietadiel, historické vozidlá a motocykle.
Zoradený na povel. Celkovo sa ukážky zúčastnilo cez 120 predstaviteľov Červenej armády, 1. československého armádneho zboru a nemeckého Wehrmachtu.
Vladimír Kosť. Predseda KVH Krasnogvardejci pozval na bojovú ukážku 21 klubov vojenskej histórie.
Marián Kašperán. Dobovú uniformu a výzbroj nosí na ukážkach už osem rokov. Reálne nasadenie v boji by zažiť nechcel.
Foto: Vladimír Ilečko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári